Hurricane Harekâtı (1944)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Hurricane Harekâtı (İngilizce: Operation Hurricane), 13 ve 15 Ekim 1944 arası Ruhr bölgesine düzenlenen stratejik seri bir bombardıman saldırısıydı. Saldırılar Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin RAF Bomber Command tarafından geceleri ve ABD'nin 8. Hava Ordusu tarafından gündüzleri düzenleniyordu.

13 Ekim 1944'de çıkan emir[değiştir | kaynağı değiştir]

13 Ekim 1944'de Raf Bomber Command'a „Operation Hurricane“'ni başlatma talimatı verildi. Operasyon'un amacı Müttefik Devletler'in yaratabilceği gücü ve hava üstünlüğünü göstermekti. Verilen talimat şöyleydi:

In order to demonstrate to the enemy in Germany generally the overwhelming superiority of the Allied Air Forces in this theatre [...] the intention is to apply within the shortest practical period the maximum effort of the Royal Air Force Bomber Command and the 8th United States Bomber Command against objectives in the densely populated Ruhr.
(Düşman Almanya'ya ezici hava üstünlüğünü bu savaş sahnesinde göstermek için [...] hedef en kısa zamanda maksimum çaba ile Royal Air Force Bomber Command ve ayrıca 8. United States Bomber Command'ın kalabalık Ruhr bölgesine'deki hedeflere karşı bir şey yapması.)

Hedefler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Lancaster 15 Ekim 1944'de Duisburg kentine bombalar atarken.

Duisburg, Köln, Braunschweig ve Düsseldorf operasyon sırasında hedef'te olan şehirlerdi. Kraliyet Hava Kuvvetleri için Duisburg ana hedefti, yoğun saldırıdan sonra şehirde birçok can kaybı meydana geldi ( 2.500'ün üzerinde ) ayrıca maddi hasar da çok büyüktü.

Kraliyet Hava Kuvvetleri Tallboy bomba tiplerini bu saldırıda kullandı ve Sorpe barajına bu bombalardan birini fırlattı. Barajı vuran bu bomba büyük bir hasar yaratmadı.

Braunschweig, 14 ve 15 Ekim sırasında 240 tane savaş uçağı ile saldırıya uğradı, bu saldırı sonucu kent büyük hasar gördü. ABD'nin 8. Hava Ordusu Köln kentine yönelikti, burada da büyük hasarlar meydana geldi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]