Hudson Lowe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sir Hudson Lowe

Sir Hudson Lowe (28 Temmuz 1769 - 10 Ocak 1844), Napolyon'un Saint Helena Adasında tutuklu bulunduğu sırada adanın valisi olan İngiliz general. Napolyon'a karşı izlediği sert tutum yüzünden eleştirilere hedef olmuştur.

1793'te Fransa'yla başlayan savaşta birçok önemli komuta görevinde bulundu. 1814'te sir unvanıyla ödüllendirildi.Nisan 1816'da Napolyon'un sürgün yeri Saint Helena Adasına ayak bastı. Dürüst ama düş gücünden yoksun, sorumluluklarını gereğinden fazla ciddiye alan kişiliği nedeniyle başta Wellington dükü olmak üzere birçok kişi Lowe'un bu göreve atanmasını yanlış bulmuştu. Yüklendiği sorumluluğun ağırlığı altında ezilen Lowe, kendisine verilen emirlere sıkı sıkıya uyarak Napolyon'a aşırı sert bir disiplin uyguladı.

Kansere yakalanan Napolyon'da 1817 sonlarında ilk hastalık belirtilerinin görülmeye başlamasından sonra da onun yaşam koşullarını düzeltmek için hiçbir önlem almadı. Gene de İngiliz hükûmetine Napolyon ve maiyetine ayrılan ödeneğin yüzde elli oranında artırılmasını önerdi. Napolyon'un ölümünden (5 Mayıs 1821) sonra İngiltere'ye döndü. Daha sonra da Seylan'daki (Sri Lanka) İngiliz birliklerine komuta etti (1825-1850).