Hudson's Bay Company

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Hudson's Bay Company
FransızcaCompagnie de la Baie d'Hudson
Slogan"Great things for Canada!"
KurucuPierre-Esprit Radisson Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Genel merkeziSimpson Tower
Toronto, Ontario, Kanada
Önemli kişilerRichard Baker, Governor
Gelir$7.0 billion CAD (azalış $59.7 million FY 2009)
BölümleriThe Bay
Lord & Taylor
Zellers
Home Outfitters
SahibiNRDC Equity Partners
Çalışan sayısı70,000
Web sitesihbc.com

Hudson's Bay Company (HBC), Kuzey Amerika'nın en eski şirketi, Dünya'nın da en eski şirketlerinden birisidir.

2 Mayıs 1670'te Londra'da kurulan şirket, bir dönem dünyada en fazla arazi sahibi olan özel kurumdu. Merkezi uzun süredir Hudson Bay'deki York Factory'dedir.

Hayvan postu ticaretini, İngiltere kontrolündeki Kuzey Amerika'da birkaç yüzyıl boyunca kontrol etti. Yerel yönetimlerin kurulup, halkın yerleşmesinde de önemli rol oynamıştır. Tüccarları Kuzey Amerika'daki First Nation ile resmî anlaşmalara sahipti. 19. yüzyılın sonunda, sahip oldukları toprakların büyük bir bölümü Kanada'nın oldu. Kanada'da bu şirket en fazla toprak sahibi olan özel kurum idi. Hayvan postu ticareti düşüşe geçtikten sonra Kanada'nın dört bir yanında mağazalar zinciri açmaya başladılar.

26 Ocak 2006 tarihi itibarıyla Kuzey Karolinalı milyarder ve hissedar Jerry Zucker şirketi satın almak için başvurdu. 9 Mart 2006 itibarı ile de Jerry Zucker şirketin ilk ABD vatandaşı patronu oldu.

Şirketin yıllık gelirleri 2005 yılında 7 milyar dolar iken 70.000 çalışanı vardır.

Alaska[değiştir | kaynağı değiştir]

Hudson's Bay Company kürk ticareti alanını genişletip Kanada'dan Alaska'ya geçer ve baş tüccar John Bell 1845 yılında Kanada'daki Fort McPherson'dan yola çıkarak Guçinlerin coğrafyasındaki Porcupine Nehrine ulaşır ve Yukon Nehri boyunca aşağılara iner. Ertesi yıl tüccar Alexander Hunter Murray aynı rotayı izleyerek daha da ilerletir. O zamanlar Youkon House (şimdi ise Fort Yukon) olarak adlandırılan ticaret karakolu Hudson's Bay Company şirketinin en izole postasıdır[1]. Şirket Alaska'daki diğer Alaska Atabasklarıyla da ticaret yapmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Shannon Michele McNeeley (2009), Interior Alaska : Russians explore Interior Alaska 8 Şubat 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]