Huascarán Millî Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Huascarán Milli Parkı sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Huascarán Milli Parkı
UNESCO Dünya Mirası
Nevado Huascarán3.jpg
Konum  Peru
Kriter Doğal: vii, viii
Referans 333
Tescil 1985 (9. oturum)
Bölge Latin Amerika ve Karayipler

Huascarán Milli Parkı (İspanyolca: Parque Nacional Huascarán), Ancash Bölgesi'ndeki Orta Andların bir parçası olan Cordillera Blanca (dünyanın en yüksek tropik dağ sırası) olarak bilinen dağlık bölgenin çoğunu içeren bir Peru ulusal parktır.[1][2] Park 340.000 hektar (yaklaşık 3.400 km2) bir alanı kaplar ve Peru Korunan Doğal Alanlar Ağı (SERNANP (Servicio Nacional de Áreas Naturales Protegidas)tarafından yönetilir.[1] Park, UNESCO tarafından 1985 yılında Dünya Mirası olarak ilan edildi[3]. Park Puya raimondii gibi bitki, Polylepis ve Buddleja gibi ağaç[4]; gözlüklü ayılar, kondorlar, vikunyalar ve Kuzey And geyiği gibi hayvanları ile benzersiz bir biroçeşitlilik sunmaktadır.[4]

Çevresel sorunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Parka yönelik en yaygın tehditler arasında küresel ısınmaya bağlı buzul su çekimi;[5] hidroelektrik projeleri; düşük çevre standartlarına sahip yasal ve yasa dışı madencilik faaliyetleri; tarımsal arazilerde ve otlaklarda biyoçeşitliliğin kaybolması gösterilmektedir.[4]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Huascarán - Servicio Nacional de Áreas Naturales Protegidas por el Estado". SERNANP (İspanyolca). 20 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2016. 
  2. ^ Smith, David N. (1988). Flora and vegetation of the Huascarán National Park, Ancash, Peru: with preliminary taxonomic studies for a manual of the flora (Ph.D. Thesis). Iowa State University. 10 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mayıs 2017. 
  3. ^ "Huascarán National Park". unesco.org. UNESCO. 25 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ a b c "Parque Nacional Huascarán (in spanish)" (PDF). parkswatch.org. Parkswatch. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
  5. ^ Mark, Bryan; Bury, Jeffrey; McKenzie, Jeffrey; French, Adam; Baraer, Michel (2010). 4"Climate Change and Tropical Andean Glacier Recession: Evaluating Hydrologic Changes and Livelihood Vulnerability in the Cordillera Blanca, Peru". Annals of the Association of American Geographers, 100. s. 794–805. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]