Htsisi Yahya Kilisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Church of xzisi.jpg
Htsisi Yahya Kilisesi'nin batı cephesindeki bir yazıt

Htsisi Yahya Kilisesi, Gürcistan'ın Şida Kartli bölgesindeki Haşuri belediyesinde yer alan bir kilisedir. Htsisi köyüne 1.5 km uzaklıkta konumlanmıştır.

Tasarımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yahya Kilisesi salon tipi bir kilisedir. Kilisenin doğu cephesindeki yazıtta kilisenin III. Bagrat döneminde, 1002 yılında yapıldığı söylenir. Anıt, tek nefli kiliselerin en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilir. Kilisenin en dikkat çekici özelliği alçak kabartmalı hayvan figürleri ve zengin süslemeleridir. Üst kısımları ve sıra kemerleri yıkılmış olan kilisenin güneyinde küçük bir şapel vardır. Kilisenin bir güney diğer batıdan olmak üzere iki girişi vardır. Batı, güney ve doğu duvarlarında tek bir pencere vardır. Doğu cephesinde üç kemer vardır, orta kemer diğer kemerlerden daha uzundur. Aynı şekilde kuzey ve batı cephelerinde de orta kemer daha uzundur.

2006'da, Htsisi Yahya Kilisesi, Gürcistan'ın Ulusal Öneme Sahip Kültür Anıtları listesine eklenmiştir.[1]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Literatür[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Description of Georgian historical and cultural monuments, volume 5. pages:460-462, Tbilisi; 1990.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ ",,კულტურის ზოგიერთი უძრავი ძეგლისათვის ეროვნული მნიშვნელობის კატეგორიის მინიჭების შესახებ"". სსიპ ”საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე” (Gürcüce). 1 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2019.