Hotspot (Wi-Fi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Hotspotlar halka açık yerlerde kablosuz internet ya da ağ hizmetlerinin sağlandığı yerel alanlardır. Hotspotlar bina içleri, kampüs alanları, kurumsal kuruluş kullanım alanları ile sınırlı alanlar için geçerlidir. Mobil bilgisayar kullanıcıları tarafından ziyaret edilen tüm alanlar Hotspot uygulama alanları olarak görülebilir.

Uygulama alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Otel lobileri, barları, lokantaları, otel toplantı salonları, otel odaları, havaalanı bekleme salonları, konferans salonları, restoranlar, fuar alanları, konferans merkezleri, tren İstasyonları, bekleme salonları, cafeler, toplu taşıma araçları...

Kimler hotspot yapabilirler?[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurumsal Yönetim Servis Sağlayıcılar (Yerleşim siteleri, iş merkezleri gibi çoklu abonesi olan yerlerde haberleşme, interaktif TV ya da Internet hizmetleri sağlayan Bilgi-İletişim teknoloji firmaları) Kurumsal müşterilerine rakiplerinden farklı servisler sunabilmek isteyen kuruluşlar Katma değerli Geniş Bant internet erişimi sağlamak isteyen teşebbüsler

Uygulayıcı beklentileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Uygulayıcı firma veya işletme öncelikle Katma Değeri olan bir servis sunmak ister. Uygulamanın benzer fakat teknolojisi farklı sistem uygulamalarına göre düşük maliyetli bir uygulama olması, bakım ve yönetiminin kolaylığı, müşteriye verilecek teknik desteğin az olması, mevcut doğrulama (authentication) ve ücretlendirme sunucularının kullanılması ve gelişmekte olan standartlara uyumlu olması, uygulayıcı işletmenin temel beklentileri olarak özetlenebilir.

Kullanıcı beklentileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sistem kullanıcıları, mevcut sistemin kullanım kolaylığını ön planda tutmak, donanımdan, İşletim sisteminden bağımsız ve Browser ayarlarını değiştirmeyeceği bir servis ister. Ayrıca kullanıcı, haklarının korunduğu, ileri düzeyde güvenlik önlemleri alınmış bir bağlantı üzerinden, uygulamalarını çalıştırmak ister.

Tek başına hotspot olarak kullanılabilen cihazlar da mevcuttur, dilerseniz ilave wireless dağıtıcılar olmadanda bir ağa bağlı bilgisayarları hotspot üzerinden kullandırabilirsiniz.