Horslips

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Horslips, genellikle geleneksel İrlanda havası, jig ve makaralarından ilham alan şarkılar besteleyen, düzenleyen ve icra eden bir İrlandalı Kelt rock grubudur. Grup, geleneksel İrlanda müziği ile rock müziği birleştirmeleri nedeniyle 'Celtic rock'ın kurucu babaları'[1] olarak görülüyor ve birçok yerel ve uluslararası eyleme ilham kaynağı oldu. 1970'te kuruldular ve 1980'de uzun bir süre için 'emekli oldular'. İsim, Mahşerin Dört Atlısı'ndaki "The Four Poxmen of The Horselypse" haline gelen bir kaşıkçılıktan geliyordu.[2][3]

Grup 70'lerde çalarken sınırlı bir ticari başarıya sahip olsa da Horslips, 1990'ların sonunda müziklerine olan ilgide bir canlanma oldu ve Kelt rock türünün belirleyici gruplarından biri olarak kabul edilmeye başlandı. O zamandan beri, The Late Late Show ve RTÉ'nin Other Voices'ndeki gösteriler de dahil olmak üzere küçük ölçekli buluşmalar oldu. Grup, 2009'un sonunda Belfast'taki Odyssey Arena'da ve Dublin'deki 3Arena'da iki İrlanda şovu için reform yaptı ve o zamandan beri şovlar yapmaya devam etti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Horslips – the 'founding fathers' of Celtic rock | Irish Music Daily". 23 Aralık 2012. 23 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2019. 
  2. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; autogenerated2 isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
  3. ^ "Horslips on The Late Late Show - Part 1". YouTube. 30 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2019.