Horace Elgin Dodge

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Horace Elgin Dodge

Horace Elgin Dodge Sr. (17 Mayıs 1868 - 10 Aralık 1920) Amerikan otomobil üretim öncüsü ve Dodge Brothers Company'nin kurucu ortağıdır.

İlk Yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

17 Mayıs 1868'de Niles, Michigan'da doğdu. Babasının bir dökümhane ve makine atölyesi vardı. Horace Dodge ve ağabeyi John Francis Dodge, çocuklar ve yetişkinler olarak birbirinden ayrılamazlardı. 1886'da Dodge kardeşler, bir kazan fabrikasında iş buldukları Detroit'e taşındı. 1894'te, Ontario, Windsor'da Detroit Nehri'nin karşısındaki Canadian Typograph Company'de makinist olarak çalışmaya başladılar.

1896 yılında Horace Dodge, Anna Thompson adında İskoç doğumlu göçmen bir kadınla evlendi. Çiftin Horace Jr. adlı bir oğlu ve Delphine adlı bir kızı vardı. Thompson daha sonra Dodge'un ölümünden sonra aktör Hugh Dillman ile evlendi.

Kardeş John Dodge satış odaklı bir yönetici tipiyken, Horace yetenekli ve girişimci bir tamirciydi. İlk kire dayanıklı bilyalı yatağı icat etti; 1897'de John, bisiklet üretmek için üçüncü taraf bir yatırımcı ile katılmaları için bir anlaşma ayarladı. Birkaç yıl içinde işi sattılar ve 1901'de satıştan elde edilen gelirleri Detroit'te kendi makine atölyelerini kurmak için kullandılar. Dodge kardeşlerin şirketi kuruluşunun ilk yıllarında otomobil endüstrisi için parçalar yapmaya başladı.

Otomobiller[değiştir | kaynağı değiştir]

1902'de, kalite ve hizmet konusunda sağlam bir itibar kazandıkları Olds Motor Vehicle Company için şanzımanlar inşa etmek için bir sözleşme kazandılar . Ancak, ertesi yıl , yeni Ford Motor Company'de hisse pozisyonunu da içeren bir anlaşmada Henry Ford için motorlar inşa etmek üzere fabrikalarını yeniden teçhiz etmek için Olds (Oldsmobile) ile ikinci bir sözleşmeyi geri çevirdiler . Ford'un işine yatırım yapmışlardı ve sonunda Ford, Dodge Brothers'a borçlu olacaktı. 1910'da Horace Dodge ve kardeşi o kadar başarılı oldular ki Michigan , Hamtramck'ta yeni bir tesis kurdular .

On yıl boyunca Dodge kardeşlerin şirketi Ford'un tedarikçisiydi ve John Dodge, Ford şirketinin başkan yardımcısı olarak çalıştı. 1913'te Dodge kardeşler Ford sözleşmelerini feshetti ve enerjilerini bir Dodge otomobili üretmeye adadı.  Birinci Dünya Savaşı için silahlanma sırasında ABD ordusu için motorlu kamyonlar , ambulanslar ve diğer araçlar üretmeye başladılar ve Ekim 1917'de ilk ticari arabalarını ürettiler. Savaşın sonunda, şirketleri hem arabaları hem de kamyonları üretti ve pazarladı.

1981'de Automotive Hall of Fame'e alındı

Kişisel Yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Zenginliklerine ve iş dünyasındaki artan etkilerine rağmen, kızıl saçlı  Dodge kardeşlerin kaba tavırları ve agresif davranışları, onları zengin Detroit seçkinlerinin çoğu için sosyal olarak kabul edilemez hale getirdi. 1912'de Horace Dodge , Grosse Pointe'de Rose Terrace adında kırmızı bir kumtaşı konak inşa etti . Resmi bahçeleri ve tekne iskelesi olan devasa ev, St. Clair Gölü'ne bakmaktadır .

Bu, 1930'larda mimar Horace Trumbauer tarafından Bayan Dodge ve ikinci kocası için inşa edilen ikinci bir Gül Terası ile değiştirildi . Mimarlık tarihçisi W. Hawkins Ferry, konağı "tartışmasız Grosse Pointe'nin en muhteşem konutu" olarak tanımladı. Rose Terrace'a ek olarak, Dodges Florida , Palm Beach'te büyük bir kışlık arazi satın aldı . Horace'ın eşi Anna müzik eğitimi almıştı ve bu gerçek onları şehrin sosyal düzeni tarafından kabul görmesini sağladı. Horace ve Anna Dodge, yeni Detroit Senfoni Orkestrası'nın büyük hayırseverleri oldular ve Orkestra Salonu'nun yapımında kilit bir rol oynayacaklardı .

Bir sürat teknesi ve yat tutkunu olan Horace Dodge'un geminin motorlarına olan yoğun ilgisi, onu otomotiv işlerinin bir parçası olarak bir denizcilik bölümü kurmaya yöneltti. Her biri bir öncekinden daha büyük ve daha lüks olan birkaç buharlı yat satın aldı .  İlk iki büyük yat, Nokomis olarak adlandırıldı , her ikisi de hükümet tarafından I.Dünya Savaşı için satın alındı ​​ve ikincisi, tamamlandıktan kısa bir süre sonra Donanma kullanımı için soyulduğu halde "yüzen saray" olarak tanımlandı.  Sonuncusu, tasarımın erken evresinde Nokomis geleneğini takip ettikten sonra kızına Delphine adını verdi , 257,8 fitlik (78,6 m) bir gemiydi. İnşaat 1920'de başladı ve ölümünden sonra 1921'de tamamlandı. Sonraki yıllarda yat bir batma, kayalara çarpma ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Birleşik Devletler Donanması devriye botu olarak hizmet verdi . Delphine birkaç sahiplerinin elinden geçtikten ve büyük yenileme geçirdikten sonra yelken Akdeniz sahillerine indirildi.

Horace Dodge'un torunu film yapımcısı Johnny Dodge'dur.

Ölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

1919'da Henry Ford , Dodge kardeşlerin Ford Motor Company'deki hisselerini 25 milyon dolara satın aldı . Ocak 1920'de Horace'ın kardeşi John grip salgını sırasında öldü. Ailenin iki Sfenks heykeli tarafından korunan Detroit'in Woodlawn Mezarlığı'ndaki Mısır tarzı mozolesine defnedildi. Birkaç nüksün ardından Aralık ayında gribi de kapmış olan Horace, Florida'daki Palm Beach'te 52 yaşında pnömoni ve karaciğer sirozu ile sonuçlanan hastalığın komplikasyonlarından dolayı öldü. Aynı türbeye kardeşiyle birlikte defnedildi. Dul eşi onu elli yıl geride bıraktı.

1925'te Horace ve John Dodge'un ailesi otomobil işlerini Dillon Read yatırım bankasına 146 milyon dolara sattı. 1970 yılında ölümü üzerine Anna Thompson Dodge, Horace E. Dodge ve Son Memorial Çeşmesi'nin yapımı için Detroit Şehri'ne bir miktar bağış bıraktı. Çeşme, heykeltıraş Isamu Noguchi tarafından tasarlandı ve 1978'de şehrin Hart Plaza'nın bir parçası olarak açıldı. Horace E. Dodge, Jr. 1963'te 63 yaşında öldü.