Hollanda'da posta kodları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hollanda'daki posta kodu alanlarının dağılımı
Hollanda'da posta kodlarının sınıflandırılması (2 basamaklı)

Hollanda'daki posta kodları, belediyeler tarafından üretilen verilere yönelik olarak PostNL tarafından atanır.

Hollanda'da posta kodları, dört rakam, bir boşluk ve iki harften oluşur. Bu, posta kodunu 1234 AB biçiminde var olmasını sağlar. Rakamlar şehri, köyü, mahalleyi veya mahalleyi belirtir, harfler daha spesifiktir ve sokağı veya bir bölümünü gösterir.

Posta kodu alanı (dört basamaklı) neredeyse her zaman bir belediye içindedir, bu nedenle bir köy veya mezra belediye sınırındaysa, genellikle birden fazla posta kodu vardır. İki yer adının bir posta kodu alanına sahip olması çok nadirdir. Bazı durumlarda, örneğin köylerin veya belediyelerin sınır değişiklikleri nedeniyle, uygulama artık bu amaçlanan belirsizliğe sorunsuz bir şekilde uymamaktadır. Mevcut posta kodları genellikle pratik nedenlerle saklanır. Ayrıca, yalnızca bir sokağı gösteren sayı kombinasyonları da vardır.

Bazen bir posta kodu içinde iki sokak adı bulunur, ancak her zaman ev numaraları farklı olacak şekilde.

Hollanda'daki adresleri aşağıdaki modeli izler:

Zwolle belediye binası
Grote Kerkplein 15
8011 PK  ZWOLLE

Posta kodu ve bina numarası kombinasyonu benzersizdir. Prensipte posta adresi, posta dağıtımcıları için bu kadar kolay olmasına rağmen, yer adının veya sokak adının belirtilmesini gerektirmez. Bu özellik özeldir: hiçbir şekilde tüm posta kodu sistemleri Hollanda'daki kadar ayrıntılı değildir. Diğer birçok ülkede (ör. Belçika, Fransa ve İsviçre) posta kodu yalnızca bir şehri veya bölgeyi belirtir.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir şehir adı içindeki en düşük sayılar, daha büyük şehirler için posta kutularına atıfta bulunur. Örneğin, Amsterdam'daki 1000 ila 1009 serisi, ana postanedeki posta kutularından oluşur. 1020 serisi, Amsterdam Noord'daki posta kutularıdır. En düşük posta kodu, Amsterdam'daki Postbus 1'den 49'a kadar olan 1000 AA'dır. Sokağı belirten ilk posta kodu 1011 AB'dir. Bu De Ruijterkade, Merkez İstasyon'un kuzeyinden geçen caddedir. En yüksek posta kodu 9999 XL, Stitswerd'daki Akkemaweg'dir. Ek olarak, köylerin veya şehirlerin olası genişlemesi için birçok posta kodu kullanılmamıştır.

0 ile biten posta kodları neredeyse her zaman posta kutuları ile ilgilidir. Bunlar bu listede ayrı ayrı gösterilmemiştir, ancak 00-09 serisinin tamamının posta kutularından oluştuğu büyük şehirlerde belirtilmiştir. Bunun istisnaları şunlardır: Osdorp'taki bir dizi caddeye tahsis edilmiş olan 1060 posta kodu ve Almelo ve Nieuweroord'daki bir dizi caddeye tahsis edilmiş olan 7610 ve 7910 posta kodları.

'SS', 'SD' ve 'SA' harf kombinasyonları Nazi Almanyası ile olan ilişkileri nedeniyle kullanılmamaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hollanda'da posta kodlarının tanıtılmasına ilişkin ilk çalışma 1970'te başladı, ilk posta kodları 1977'de çok sayıda posta gönderen kurumlar olan büyük kullanıcılar tarafından gönderilen posta öğelerinde ortaya çıktı.[1] Karayip Hollandası'nda posta kodu girilmemiştir, ancak bunun yapılması planlanmaktadır.[2]

Posta kodu alanları ve iller[değiştir | kaynağı değiştir]

Eyalete göre posta kodu alanlarının dökümü aşağıda verilmiştir. Posta kodlarının mantığı il sınırlarını takip etmez, Kuzey Hollanda'dan başlayarak bir daire içinde saat yönünün tersine ilerler.

Tüm posta kodlarına genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

1000'li şekilde posta kodları listeleri

 • Hollanda'da 1000-1999 arası posta kodları listesi
 • Hollanda'da 2000-2999 arası posta kodları listesi
 • Hollanda'daki 3000-3999 arası posta kodları listesi
 • Hollanda'daki 4000-4999 arası posta kodları listesi
 • Hollanda'daki 5000-5999 arası posta kodları listesi
 • Hollanda'daki 6000-6999 arası posta kodları listesi
 • Hollanda'da 7000-7999 arası posta kodları listesi
 • Hollanda'daki 8000-8999 arası posta kodları listesi
 • Hollanda'da 9000-9999 arası posta kodları listesi

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Navigatie postcodes in NederlandŞablon:Appendix

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Nieuwe postcode nu ook voor het grote publiek - Digibron.nl". 13 Ocak 1978. 16 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2016. 
 2. ^ "Kamervraag - Postbezorging in Caribisch Nederland". www.openkamer.org. 7 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2020.