Hoca Ahmed Fakih Camii

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hoca Ahmed Fakih Camii
Konya 10.jpg
Caminin avlu kapısı ile ana kapısı arasındaki yol
Temel bilgiler
Konum Konya, Türkiye
İnanç İslam
Açılış 13 yy
Durum Etkin
Mimari
Mimari tür Cami
Özellikler
Minare sayısı 1

Hoca Ahmed Fakih Camii, Konya'nın Meram ilçesinde 13. yüzyıl Selçuklu dönemi cami ve külliyesi.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İbrahim Hakkı Konyalı cami yanında pek çok müştemilat bulunduğunu yazsa da günümüze sadece caminin resterasyonlu bozulmuş hali ve Ahmed Fakih türbesi ulaşabilmiştir. Konyalı, Konya Tarihi eserinde bu caminin kıble tarafında bulunan hamamın su teşkilatı ile hemen yanındaki Karatay Mescidi ile arasında eski bir zaviyenin duvar kalıntılarından bahseder fakat günümüze bunlar ulaşamamıştır.

Camii ve külliye 1909 yılında tadilattan geçirilmiş, bu tadilat sırasında caminin cümle kapısı kitabesinin çalındığını yazmıştır. Bu kitabe mavi zemin üzerine siyay yazılı olup yanında Selçuklu çinileri olan bir süsleme bulunmaktaydı.

Günümüzde aslını büyük ölçüde yitirmiş cami ve türbe Konya, Meram, Armağan mahallesinde, aynı isimli Hoca Ahmed Fakih caddesi üzerinde ibadete açık şekildedir.

Mimarisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cami kesme taştan inşa edilmiştir. Eski çatısı tek kubbeli iken günümüzde ahşaptandır.

Mezarlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Cami bahçesinde Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait bazı mezarlar bulunmaktadır. Bu mezarlar cümle kapısı ile mescid kapısı arasındaki yolun sağ ve solunda, türbenin batısında bulunmaktadır. Bu mezarların taşlarından bazıları torağa gömülü halde iken 1993 yılındaki tadilatta ortaya çıkartılmıştır.