HnRNA (heterojen nükleer RNA)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Pre-mRNA (Tek iplikli olgunlaşmamış mRNA), hücre çekirdeği içerisinde kalıp DNA’dan transkripsiyon ile sentezlenir. Pre—mRNA HnRNA’yı içerir. HnRNA sıklıkla pre-mRNA’nın eş anlamlısı olarak kullanılır, öyle ki sıkı iplikçikte HnRNA nükleer RNA transkriptlerinin sitoplazmik mRNA’ya kadar nasıl yapılıp, sonlanacağını içerir. Ökaryotlarda pre-mRNA mRNA’ya işlenmeden önce sadece pre-MRNA vardır.

İşlenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Pre-mRNA’lar ekson ve intron olmak üzere iki farklı segment tipi içerir. Ekson segmentleri final mRNA’nın oluşumunu sağlar halbuki intronlar splaysazomlar tarafından işleme ve uzama işlemini gerçekleştirir. Ökaryotik pre-mRNA’nın işlenme modifikasyonları 5’ ucundan ve 3’ ucuna gidildikçe sonlanır. 5’ cap başlığı 7-metilgunozin ve poly-A kuyruğu içerir. Ekleme işlemi sırasında, ökaryotik pre-mRNA’lar kendi intronlarını splaysazomlar tarafından uzatırlar. İntronlar küçük nüklear ribonükleoproteiinlerden oluşurlar. Pre-mRNA iplikçiği uygun bir şekilde işlenerek mRNA dizilenir. Bu işlemler çekirdekte en sonunda proteine çevrilmesiyle biter. Tüm bu işlemler ribozomlar tarafından sonlandırılır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Weaver, Robert F. (2005). Molecular biology (3. edition bas.). Maidenhead: McGraw-Hill Education. ss. 432-448. ISBN 0-07-284611-9.