Hisarönü Körfezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hisarönü Körfezi, Ege bölgesi, Muğla il sınırlarında, Ege Denizi'nin güneydoğusu, Anadolu'nun güneybatısında yer alan körfez. Kuzeyinde Datça Yarımadası, doğusunda Bozburun Yarımadası, güneyinde Sömbeki Adası bulunur. Girintili çıkıntılı kıyılara sahiptir. Körfezde pek çok koy ve ada bulunur[1].

Körfezin kuzeyindeki Datça Körfezi, kuzeydoğudaki Hisarönü Limanı, güneydoğudaki Sömbeki (Yeşilova) Körfezi sığlık alanlarıdır.İç kısımlarda su derinliği en fazla 300 m, Datça Yarımadası'nın güneyinde 500 m, Yeşilova Körfezi'nde 250 m kadardır. Kıta sahanlığı (şelf alanı), Datça Limanı'nda geniş (4 km), körfezin batısında dar (0,2 km), Yeşilova Körfezi'nde 1 km'den daha azdır. Körfezin doğusu oldukça sığdır ve kıta sahanlığı 17 km kadardır. Helen Yayı körfezin güneybatısında yer aldığından sismik olarak aktif bir alandır[1].

Hisarönü Körfezi içinde; Selimiye Koyu, Bencik Koyu, Martı Marina, Kız Kumu tanınmış yerleridir. Körfez adını uç kısmında bulunan Hisarönü Köyü'nden almıştır. Köy ile körfez arasındaki düzlükte Kastabos (Castabus) tapınak yerleşimi bulunur[2].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b KAŞER, Nilhan. "HİSARÖNÜ KÖRFEZİ'NDEKİ DENİZ SEVİYESİ DEĞİŞİMİ, SEDİMANTASYONU VE BÖLGEDEKİ ESKİ ÇAĞ KIYI YERLEŞİMLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ". 22 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2018. 
  2. ^ "Hisarönü". muglakulturturizm.gov.tr. 13 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2018.