Hiponatremi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hiponatremi
Sodyum
UzmanlıkNefroloji Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Hiponatremi bir elektrolit dengesizliği (kandaki tuz dengesizliği) olup, Sodyum'un (Latince'de Natrium) plazmadaki konsantrasyonunun 135 mEq/L'den daha az olmasıdır. Yetişkinlerde meydana gelen hiponatreminin ana sebebi, böbreklerden su emilimini sağlayan hormon olarak da bilinen Antidiüretik Hormon (ADH)'ın fazla olması veya etkisinin sonucudur.

Hiponatremi, sıvı fazlalığı veya sodyum azlığı (örneğin kusma ve diyare sebebiyle),veya su alımının atılımından daha fazla oranda olmasıdır. (polidipsi gibi). Hiponatremi sebebi olarak sodyum kaybına ilişkin,gerek olmayan durumlarda bile hiponatremiye doğru ilerleyen kayıpları da kaydetmek önemlidir. Bu hususta,sodyum kaybı sonucunda hiponatremi meydana gelmesi, kaybın bir sonucu olarak, yetersiz sodyum alımı anlamına gelmez. Daha doğrusu, sodyum kaybı hipovolemi ye sebep olur. ADH geri emilim uyarısının sonucu, kan sulanmış ve hiponatremi gözlenmiş olur.

Ayrıca bir de Psödohiponatremi görülebilir. Ayrıca başka materyaller serum ve çözünmüş sodyum miktarını yükselebilir (örneğin hiperglisemi)

Hiponatremi teşhisi çoğunlula klinik muayene, kan ve idrar testi sonuçlarına bağlıdır. Tedavi sebebe göre (örneğin Addison Hastalığı'nda kortikosteroid tedavisi) veya su alımının kıstılanmasıyla, diüretik kullanımıyla yapılır. Sıvı elektrolit dengesinin düzenlenmesi, kontrollü olarak yapılmalıdır. Aksi takdirde kalp yetmezliği, irreservibl beyin lezyonları gelişebilir.

Semptomlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hastalar düşük oranda kronik su zehirlenmesi ile asemptomatiktir, fakat belli başlı semptomlar da vardır. Çeşitli akut veya kronik hiponatremii plazmadan beyin hücrelerine doğru osmotik basıncın azalmasına sebep olur. Genel semptomlar, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı ve huzursuzluktur. Hiponatremi refleksleri azaltır. Çarpıntı, stupor veya koma meydana getirebilir. Bulantıdan bu yana ADH salınımı için uyarı, suyun fazla tutulması pozitif geri beslemeyi yaratır ve hiponatremi belirtileri görülmeye başlar.

Geri besleme döngüsü bazı hiponatremisi olan bireylerin semptomlarıda görüldüğü gibi çeşitli nedenlerle su alınmaması yüzünden de olabilir. Eğer bu insanlar fazla miktarda sodyum yönünden az su tüketirlerse, hiponatremik durum kötüleşir.

Sebepleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hiponatreminin saptanması için bir yaklaşım

Anormal plazma sodyum seviyesi en iyi bir insanın plazma ozmolaritesiyle ve ekstrasellüler sıvı değeriyle birlikte gözlemlenir.

Sınıflandırma
Dış kaynaklar