Hidrosol

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hidrosoller, hidrolat olarak da anılırlar, çiçek veya bitki özsuları, distile özsuları veya bitki suları olup damıtma işleminin su içeren bir yan ürünüdür.

Hidrosollerin birçok tıbbi faydaları vardır, çünkü damıtma işlemine tabi tutulan bitkinin suda eriyen bileşen, vitamin ve minerallerini ihtiva etmektedir. Hidrosoller işlemden geçen bitkinin az miktarda aromatik yağını da içerebilir.

Suzanne Catty tarafından “Hydrosols – The Next Aromatherapy” kitabında belirtildiği üzere: Hidrosoller bitki ve çiçeklerin buhar damıtma veya suya yatırma yöntemiyle çıkarılan yoğuşmuş sularıdır. Genellikle damıtma aromatik yağları elde etmek için uygulanmaktaysa da sadece hidrosol elde etmek için de yapılabilmektedir.

Catty kitabında ayrıca tıbbi amaçlar için kullanılacak olan hidrosolün organik veya sertifikalı organik bitkilerden elde edilmesi, yani zırai ilaçlardan, suni gübrelerden arındırılmış tarım yoluyla yetiştirilmiş bitkiler kullanılması gerektiğini belirtmektedir. En ideali düşük atmosferik basınç altında uzun süreli damıtma yöntemiyle tüm terapötik etkinin korunmasıdır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]