Hercle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hercle
Etrüsk tanrıçası Uni, Hercle'yi emziriyor.
Kişisel bilgileri
EbeveynleriTinia ve ölümlü bir kadın (Uni tarafından sahiplenmiş ve yetiştirilmiştir)
KardeşleriMenrva (Üvey)
Karşılıkları
Yunan karşılığıHerakles
Roma karşılığıHerkül
Kenan karşılığıMelqart

Antik Etrüsk dininde, Hercle (ayrıca Heracle veya Hercl), Tinia'nın ve Uni'nin oğludur. Yunan versiyonu ve orijinali olan Herakles'in benzeri şekilde tasvir edilir. Etrüsk sanatında popüler bir konudur, özellikle Yunan Herakles mitinden veya Romalı Herkül'ün klasik mitlerinden etkilenilerek sıklıkla resmedilir.[1]

Etrüsk geleneğinde, Uni (Romalı Juno) Hercle'ye anne sütünü sunarak ölümsüzler arasında bir hayata erişim hakkı verir.[2][3][4] Hercle, yaptıklarıyla bir tanrılığa yükselen ilk insandı.

Hercle, birçok yönden Yunan Heraklesinden farklıydı.[4] Genel olarak İtalya'da özel bir statüye sahipti. Sanatta, Liminal bir tanrı olarak gösterilmiştir. Etruria'da akan su ile de ilişkilendirilmiştir. Aynı zamanda hayvanların efendisi, sürülerin ve çobanların koruyucusuydu.

İbadet[değiştir | kaynağı değiştir]

Hercle'e ait kült ibadetinin kanıtlarını gösteren birkaç yazıt 1970 yılında gün ışığına çıktı. Özellikle, Caere'deki bir kutsal alanda, tanrıya adanmış birçok yazıt korunmuştur.

Etrüsk sanatından sahneler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hercle, Etrüsk sanatında nitelikleri ve adıyla tanımlanabilir. Etrüsk edebiyatı günümüze ulaşamadığı için, ortaya çıktığı sahnelerin anlamı, ancak Yunan ve Roma mitleri ile karşılaştırılarak, Yunan ve Latin edebiyatı tarafından korunan Etrüsk mitleri hakkında bilgiler ile görülebilir.

  • Çıplak bir genç olarak tasvir edilen ve sopasını taşıyan Hercle, kanatlı bebek Epeur'u Tinia'ya sunar.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nancy Thomson de Grummond, Etruscan Myth, Sacred History, and Legend (University of Pennsylvania Museum of Archaeology and Anthropology, 2006), pp. 12–13.
  2. ^ De Grummond, Etruscan Myth, pp. 83–84.
  3. ^ The Religion of the Etruscans. University of Texas Press. 2006. ISBN 0-292-70687-1. 
  4. ^ a b The Etruscan World. Routledge. 2013. ISBN 978-0-415-67308-2.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: ":1" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  5. ^ De Grummond, Etruscan Myth, p. 61.