Herbert Bayer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Herbert Bayer
Doğum5 Nisan 1900(1900-04-05)
Avusturya-Macaristan İmparatorluğu
Ölüm1985 Eylül 1985 (85 yaşında)
Montecito, Kaliforniya, ABD
MilliyetAmerikan, Avusturyalı
EğitimBauhaus
EvlilikIrene Bayer-Hecht
Herbert Bayer'in 1925'te oluşturduğu ve daha sonra Bauhaus'un imza fontu haline gelen, sadece küçük harflerden oluşan olan "Universal" yazı tipi

Herbert Bayer (d. 1900 - ö. 1985), Avrupa reklamcılık ilkelerinin ABD'de yayılmasında etkili rol oynamış Avusturyalı grafik sanatçısı, ressam, fotoğrafçı ve mimardır.

Önce mimarlık eğitimi gördü. 1921-1923 arasında o dönem Almanya'sının en ileri tasarım okulu olan Bauhaus'da Vasiliy Kandinskiy ve Laszlo Moholy-Nagy'nin öğrencisi olarak tipografi ve duvar resmi öğrenimi yaptı. Daha sonra aynı okulda grafik tasarımı ve tipografi dersi verdi ve Bauhaus'un imza fontu haline gelecek sadece küçük harflerden oluşan bir yazı tipi olan "Universal" isimli fontu yarattı.[1] Bu arada bir yandan da Amerikan moda dergisi Vogue'de sanat yönetmenliği yapıyordu. 1928'de Berlin'e gitti; 1938'e değin reklamcılık, resim, sergi tasarımı, tipografi ve fotoğrafçılık alanlarında çalıştı.1938'de Bayer MoMA'nın (The Museum of Modern Art ) kurucu direktörü olan Alfred H. Barr, Jr.'nin daveti üzerine Amerika'ya göç etti ve burada Bauhaus: 1919–28 isimli serginin hazırlanmasına yardım etti.[1]

1946'da Container Corporation of America'nın tasarım bölümü başkanı oldu ve her yıl Colorado eyaletindeki Aspen'de bir sanat şenliği düzenleyen Aspen Kuruluşu'nın tasarım danışmanlığını üstlendi. Aspen İnsanbilimleri Enstitüsü Binası (1962) ve yıllık şenliklerinde kullanılan Müzik Çadırı (1965) gibi birçok mimari tasarım gerçekleştirdi. Grafikerliği ve ressamlığı sürdürürken çevresel sanat alanında da Mermer Bahçe (1955) ve Duvarın Ötesi (1976) gibi denemeler yaptı.

Özellikle fotomontaj ve fotoplastik (kemiklerle ve geometrik biçimli nesnelerle kurgulanan ölü doğa) gibi teknikleri uyguladığı avant-garde anlayıştaki çalışmalarıyla tanınan Bayer, aynı zamanda toprağa biçim vererek oluşturulan yeryüzü sanatı dalının öncülerindendir. 1955'te Aspen Enstitüsü'nün arazisinde gerçekleştirdiği uygulamada çember biçiminde, çim kaplı bir toprak duvar tasarladı. Yüzü aşkın resim, heykel, duvar halısı ve fotoğraf sergisi açan Bayer, 1970'te Amerikan Grafik Sanatlar Enstitüsü'nün (American Institute of Graphic Arts) altın başarı ödülünü kazanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Herbert Bayer | MoMA". The Museum of Modern Art (İngilizce). 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2020.