Henry Hare Dugmore

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Henry Hare Dugmore (yak. 1890)

Henry Hare Dugmore (1810–1896), İngiliz misyoner, yazar ve çevirmen. Isaac ve Maria Dugmore ailesinin çocuğu olarak İngiltere'de doğdu. Dugmore Ailesi bir akrabalarının kefaletini ödemeye zorlandıkları için maddi olarak dibe çöktükten sonra 1820 yılında "Sir George Osborn" gemisinde Güney Afrika'ya göç etti.

Misyonerlik işleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dugmore, 1830 yılında Wesleyan Methodist Kilisesi'nin kendini işine adamış bir üyesi oldu ve papazlık için çalışmalara başladı. 1830'ların sonlarına doğru kendisi gibi misyoner olan William Boyce'un varisi olarak atandı. Dugmore Xhosa dilini hızlı bir biçimde öğrendi ve yaşamının sonraki 20 yılını misyonerlik işleriyle devam ettirdi. Kitâb-ı Mukaddes'in Xhosa diline çevrilmesinde büyük bir katkısı oldu.

Hayatının devamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dugmore, 1860 yılında, hayatının geri kalanını geçirdiği Güney Afrika'nın Queenstown şehrine taşındı. Yazmaya ve toplulukların içinde bulunmaya devam etti. Ayrıca, Avrupa'dan ve Kuzey Amerika'dan ziyarete gelen birçok misyonerin ilgi odağı oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Mitford-Barberton, I., 1968. Some Frontier Families, Cape Town: Human & Rousseau.
  • Dugmore, H. H., 1990. Reminiscences of an Albany Settler, Scottsville: Grant Christison. (Facsimile of original, published Grahamstown: Richards, Glanville and Co., 1871)