İçeriğe atla

Helvetica

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Helvetica
KategoriNeo-grotesque Sans-serif
Tasarımcı(lar)Max Miedinger
Eduard Hoffmann
YaptıranHaas
YayımcıLinotype
Oluşturulma tarihi1957
Önizlemede varyasyonlarıHelvetica Neue, Swiss 721 BT, Helvetica World

Helvetica, yaygın kullanılan sans-serif bir yazı tipidir.

Latin alfabesinin kullanıldığı yerlerde sıklıkla görülen; anlaşılabilirlik ve netlik açısından trafik işaretleri, uyarı levhaları, reklam metinleri, reklam panoları ve devletler arası yazışmalarda öncelikli olarak tercih edilen bir yazı karakteridir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İsviçreli yazıtipi tasarımcısı Max Miedinger ve Eduard Hoffmann tarafından İsviçreli yazıtipi şirketi Haas'sche Schriftgiesserei (Haas Type Foundry) için 1957 yılında İsviçre'nin Münchenstein şehrinde tasarlandı. Akzidenz-Grotesk yazıtipi ile rekabet etmek üzere İsviçre pazarına sunulmuştur. Orijinal adı Neue Haas Grotesk olan yazıtipi Schelter-Grotesk ve Haas’ Normal Grotesk'den esinlenilmiştir. Yönlendirme işaretlerinde kullanılması için olabildiğince açık, formunda başka anlamlar barındırmaksızın tasarlanmıştır.

1961'de Yazıtipi Linotype tarafından pazara sunulması kararı verilince, mekanik makinalarda kullanılabilmesi için tasarım gözden geçirilidi. Univers başarısı üstüne Stempel'den Arthur Ritzel Neue Haas Grotesk'in ailesini yarattı.[1]

Asıl adı "Neue Haas Grotesk" olan yazı tipinin Amerika pazarında tutunabilmesi için adını değiştirmeye karar verdiler. İlk olarak "Helvetia" koymak istendi. Fakat Helvetia Latincede İsviçre anlamına geliyordu. Daha sonra bir ülkenin adını bir fonta vermenin doğru olmayacağı kanaati oluşunca İsviçreli anlamına gelen "Helvetica"da karar kıldılar.

Ayrıca Gary Hustwit tarafından bir yazı karakteri hakkında bugüne kadar çekilen ilk uzun metrajlı belgesele konu olmuştur.

Tanımlayıcı özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Küçük boyutlarda okunması kolay uzun x
  • iki katlı a
  • dar t ve f
  • üstü burunlu 1
  • kuyruğu yuvarlanmış R

Benzer yazıtipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Helvetica, Arial ve Bitstream Vera karşılaştırması.

Monotype Imaging (CG Triumvirate), ParaType (Pragmatica), Bitstream Inc.|Bitstream (Swiss 721), URW++ (Nimbus San) ve Ray Larabie (Coolvetica) tarafından Helvetica baz alınarak çeşitli yazıtipleri üretilmiştir.

Bunlardan biri olan Arial çok küçük detaylar ve birebir karakter araları ile uzman olmayan gözler tarafından ayırt edilemez şekilde, 1982'de Monotype tarafından üretildi. Yazıtipinin Arial mi Helvetica mı olduğu C, G, R, Q, 1, a, e, r ve t karakterlerinden bakarak ayırt edilebilir.[2] Bu farklılıklara örnek olarak:

  • Helvetica dikey ve yatayda düz kesilirken, Arial açılı kesilir. t, r, f ve C karakterlerinde açıkça fark edilebilir.
  • G'nin çıkıntısı Helvetica'da iyi tanımlanmışken Arial'de değildir.
  • R'nin kuyruğu Helvetica'da daha yukarıdan başlar. Arial'de çaprazdır.

MS Sans Serif olarak bilinen "Helv"'de dikey ve yatay kesimleri ile Helvetica ile büyük benzerlik gösterir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "myfonts: Arthur Ritzel". www.myfonts.com. 22 Şubat 1999. 2 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2009. 
  2. ^ How to Spot Arial 24 Kasım 2005 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. at Mark Simonson Studio