İçeriğe atla

Helmuth James Graf von Moltke

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Helmuth James Graf von Moltke, Ocak 1945

Helmuth James Graf von Moltke (d. 11 Mart 1907 – 23 Ocak 1945), bir Alman hukukçu. II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası tarafından işgal edilen topraklardaki insanların insan hakları ihlalleri yıkmak için harekete geçti ve daha sonra Kreisau direniş grubunun kurucu üyesi oldu. Üyeleri Nazi Almanyası'nda Adolf Hitler hükûmetine karşı çıktı.

Moltke, 1927-1929 yılları arası Breslau, Viyana, Heidelberg ve Berlin'de hukuki ve siyasi bilimler okudu. 1931 yılında Avusturya'da Freya Deichmann ile evlendi. 1928 yılında Moltke işsiz genç işçiler ve genç çiftçiler ve de öğrencilerin bir araya gedildiği Löwenberger Arbeitsgemeinschaften (Löwenberg Çalışma Topluluğu) organizasyonunda üniversite öğretmen ve gençlik hareketinin liderleri oldu.

1934 yılında, küçük bir hukuk sınavına girdi. 1935 yılında, Nazi Partisine katılmak zorunda oldu, çünkü bir hakim olmak için buna zorunluydu. Bunun yerine, Berlin'de bir avukatlık bürosu açtı. Uluslararası hukuk ile uğraşan bir avukat olarak Hitler'in rejimi yüzünden yurttan kaçan mağdurlara yardım ve kişileri korumak için yurt dışına gitti. 1935 ile 1938 yılları arasında düzenli olarak İngiltere'yi ziyaret etti. Londra'da ve Oxford'da İngiliz hukuk eğitimini tamamladı.

1943 yılında Moltke iki kez İstanbul'a gitti. Resmi gerekçesinde Türkiye'nin bazı Alman ticari gemilerinde eserlere el koymasının önlemek için olduğunu belirtti. Gerçek nedeni ise Hitler karşıtı unsurların, Türkiye'de yaşayan Alman mülteci, Stratejik Hizmetler Ofisi (OSS) üyeleri, Alman askeri istihbaratına karşı bir koalisyon tarafından Dünya Savaşını sona erdirmek için bir çabalara katılmasıydı.

Gestapo tarafından Ocak 1944'te tutuklandı. Bir yıl sonra, Ocak 1945'te, Roland Freisler'in başkanlık etiiği Halk Mahkemesi, (Volksgerichtshof) kendisi aleyhine hiçbir kanıt veya bir darbe meydana getirmek için herhangi bir komploya katılmış olduğunu ispatlayamadı.

Moltke 11 Ocak 1945 tarihinde idama mahkûm edildi ve Berlin'de Plötzensee Hapishanesi'nde on iki gün sonra idam edildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Helmuth James Graf von Moltke İngilizce Wikipedia maddesi