Hector Guimard

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hector Guimard [ektor gimar] (d. 10 Mart 1867, Lyon – ö. 20 Mayıs 1942, New York), Fransız mimar, Art Nouveau (Yeni Sanat) stilinin en önemli temsilcileri arasında yer almaktadır.

On beş yıl boyunca birçok projeyi tamamlamasına rağmen ölümünden sonra hiç mirasçısı kalmadığı için 1970-1980 yıllarına dek unutuldu. Art Nouveau’nun diğer mimarlarına ve tasarımcılarına göre Guimard’ın stili epeyce farklıydı. Art Nouveau uluslararası bir üslup olmasına rağmen Guimard kendi eserlerinin çoğunu Fransa’da yaptı. Hem özel kişiler hem de kamu kurumları için çalışan Guimard’ın en ünlü eserlerinin arasında Paris Metrosunun güzel olduğu kadar işlevsel olan girişleri yer alıyor.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Guimard 1882 – 1885 arasında École Nationale des Arts Décoratifs’te ve École Nationale Supérieure des Beaux-Arts’da eğitim aldı. Ama École Nationale des Beaux-Arts’dayken Vaudremer Hoca tarafından verilen dersleri alınca diploma almadan vazgeçti. Art Nouveau’nun tarihini çok etkileyen Eugène Emmanuel Viollet-le-Duc’ün teorilerini savunan Vaudremer genç Guimard’ı çok etkiledi. Guimard’ıçok etkileyen ikinci deneyim Brüksel’deki Victor Horta’nın Hôtel Tassel’ini ziyaretidir.

Guimard’ın eserlerinin özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kariyeri boyunca durmadan kendi stilini geliştiren Guimard, eserlerinin çoğunu on beş yıllık bir dönemde yaptı. Art Nouveau felsefesine göre mimarlık, içmimarlık, süsleme sanatları, kısacası her sanat dalı kendi içinde uyumlu olmalı (« Continuité stylistique »).Örneğin, 1909’da yaptığı ve karısına hediye olarak verdiği evin (Hôtel Guimard) odaları yumurta biçimde olduğu için, sıradan mobilya kullanmak mümkün değildi. Guimard bu odalara göre özel Art Nouveau mobilya tasarladı ve söz konusu mobilyalar evinin bir parçasıdır. Eserlerinde yeni teknikler göze çarpmıştır. Mesela Lille’deki Maison Coilliot’nun iki asimetrik cephesi vardır; Humbert-de-Romans’deki konser salonunun yapısı mükemmel bir akustik sağlar.

Ölümünden sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Guimard, Yahudi kökenli eşi ile birlikte İkinci Dünya Savaşı’ndan önce New York’a sığındı ve 1942 yılında sığındığı New York'ta öldü. 70'li yıllara dek Guimard tarafından yapılmış eserlere az özen gösterildi. Mesela Paris Metrosunun 86 Art Nouveau girişlerinden çoğu yok edildi. Bugün kalan metro girişleri ve Guimard'ın inşa ettirtiği binaların çoğu devlet tarafından korunmuş durumdadır.

Lua hatası 309 satırında Modül:Otorite_kontrolü: Tried to read nil global label.