İçeriğe atla

Heckler & Koch G11

Vikipedi, özgür ansiklopedi
HK G11

Çeşidi Piyade Tüfeği
Uyruğu  Batı Almanya
Üretim tarihi
Tasarımcı Heckler & Koch
Özellikler
Ağırlık 3.8 kg (boş)
Uzunluk 752 mm
Namlu uzunluğu 540 mm

Mühimmat 4.73 X 33 mm (kovansız)
Kalibre 4.73 mm
Atış hızı 2000 mermi/dk


Heckler & Koch G11 kısa adıyla HK G11, Batı Almanya yapımı modern bir piyade tüfeği olmakla birlikte, prototipi üretilmesine rağmen seri üretime geçilmemiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman hükûmetince G3'ün yerini alacak, daha hafif ve etkili bir tüfek elde etmek maksadıyla G11 geliştirilmesine 60'lı yıllarda başlanmıştır. Geliştirme aşamasında öncelikli amaç, düşük kalibreli, kovansız mühimmat kullanabilecek seri bir silah elde etmekti. Dolayısıyla kısa seri atış yapabilen ve oldukça yüksek kapasiteye sahip şarjörle beslenen bu prototip üretildi. HK G11, Heckler & Koch ve Dynamit Nobel firmasının ortak çalışmasının ürünü olarak doğdu. Nitekim, Heckler & Koch silahın oluşturulmasından sorumlu iken Dynamit Nobel mühimmattın tasarımından sorumluydu. 1988 yılında Almanya Ordusu'unda test edilmeye başlandı.

Yaklaşık 2 yıl süren test aşaması boyunca, hem silah üzerinde, hem de mühimmat üzerinde önemli değişiklikler yapıldı. Sonuç olarak, yapılan testlerin ışığında ergonomisi ve bazı parçaların fonksiyonu üzerinde yapılan değişiklikler ile G11'in ikinci versiyonu olan G11 K2 ortaya çıktı. Özellikle, tetik korkuluğu ve kabza üzerinde yapılan geliştirmeler ile, her biri 45 mermi alan 3 şarjörün aynı anda kullanılabilmesi sağlandı. Bu, bir askerin 5 kg lık bir ağırlık ile, atışa hazır 135 mermisi olan bir tüfeğe sahip olması demektir. Tüm bu özelliklerine rağmen, gerek yüksek maliyeti, gerekse NATO mühimmat standartlarına uygun olmayışı nedeniyle üretimine geçilmedi ve yerine 1996 yılında G36 üretildi.

Avantaj ve dezavantajları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • G11'in 1989 yılında testleri sırasında, acemi erlerin atışlarında G3'e nazaran % 50 oranında daha başarılı atışlar yaptıkları not edilmiştir.
  • G11'in bir zayıf yönü, kovanı olmayan mermi kullanmasıdır. Bu da bazı dezavantajlara neden olmuştur. Klasik kovanlı mermilerin ateşlenmesi sırasında meydana gelen ısı, kovanın dışarı atılması sırasında açılan kovan boşluğu sayesinde dışarı atılmakta bu da namlunun ısınmasını geciktirmektedir. G11 tarafından kullanılmakta olan sistemde kovan ve kovanın dışarıya fırlatılması söz konusu olmadığından namluda ciddi bir ısınma sorunu ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra, fişek yatağında atılmayı bekleyen merminin de aşırı ısınmasıyla zamansız şekilde kendiliğinden patlamalara neden olabilmektedir. Diğer yandan bu mermiler, çöl gibi aşırı sıcak ortamlarda veya çok nemli ve yağışlı tropikal iklimlerde kolayca deforme olabilmektedirler.
G11 Prototipi
  • G11'in en büyük avantajlarından birisi, kullanmış olduğu merminin 4.7 mm ve sadece 3.25 gram olması nedeniyle geri tepmenin çok az olmasıdır. Dolayısıyla seri atışlarda geri tepmeden dolayı meydana gelen hedef sapması G11'de minimal düzeyde kalmaktadır. Öte yandan, silah kovan atma işlemi ile zaman kaybetmediği için seri atışlarda dakikada 2000 mermi atılabilmektedir ki bu oldukça yüksek bir performanstır.