Heȟáka Sápa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kara Geyik, kızı ve eşiyle

Kara Geyik (yerli dilinde adı: Heȟáka Sápa «kara sığın / black elk» ; İngilizce tercüme adı: Black Elk «Kara Sığın») (Aralık 1863 - 19 Ağustos 1950), Siyulardan Oglala Lakotalarının şamanı (wičháša wakȟáŋ) ve heyoka (heyókȟa). Çılgın At'ın (Tȟašúŋke Witkó) ikinci kuzenidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

On iki yaşında Little Big Horn Savaşına katıldı (1876) ve 1890 'da olan Yaralı Diz Katliamı'nda yaralandı.

Sonradan Katolik olan ilk eşi Katie War Bonnett ile 1892'de evlendi ve ondan üç çocuğu oldu. Eşinin 1903'teki ölümünden sonra kendisi de vaftiz olup Nicholas Black Elk adını almış ancak kabile gelenekleri ile vaftiz olduğu din arasında bir çatışma görmediğinden halkının manevi lideri olarak hizmet etmeye devam etmiştir. 1905'te iki kız çocuk sahibi dul Anna Brings White ile evlenmiş ve Kara Geyik'in bu eşinden de üç çocuğu olmuştu.

Hayatının sonuna doğru kendi yaşam öyküsünü ve Siu dini törenlerini çeşitli yazarlarla paylaşmıştı (John Neihardt ve Joseph Eyes Brown). Kızılderili hayatı ve dini hakkında önemli belge niteliği taşıyan anlatıları adı geçen yazarlarca kitaplaştırıldı.

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • John Neihardt (Haz.), Black Elk Speaks: being the life story of a holy man of the Oglala Sioux (1932) ( Kitap İri Boynuzlu Kara Geyik Anlatıyor, Çev. Ünsal Özünlü, İmge Yayınları tarafından Türkçeye çevirilmiştir)
  • Joseph Epes Brown (Haz.) The Sacred Pipe: Black Elk's Account of the Seven Rites of the Oglala Sioux, (1953)
  • The Sixth Grandfather: Black Elk's Teachings Given to John G. Neihardt (1984)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]