Hazal Nehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hazal Nehir
Kişisel bilgileri
Milliyeti Türk
Doğumu 21 Mayıs 2014
Ankara
Spor
Spor Freerunner


Hazal Nehir (d. 21 Mayıs 1994), Ankara doğumlu Freerunner, Türkiye’nin ilk kadın parkur sporcusu.[1] Singapur'da Lion City Gathering 2019'da (Asian Parkour Championship) Kadınlar Speed Run kategorisinde birinci oldu. Hazal Nehir, Red Bull Art of Motion Finali'nde Türkiye'yi temsil eden ilk atlettir.[2]

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

2014 yılında ‘breakdance' yaparken antrenman için gittiği salonda parkur sporuyla tanışan Hazal, o günden beri ara vermeden bu spor ile uğraşıyor. Parkuru kendini tanıma yolunda bir araç olarak gördüğünü söylüyor. Parkur sporu; bir noktadan başka bir noktaya insan vücudunun yeteneklerini en verimli şekilde kullanıp, sınırlarını da zorlayarak, hızlı ve etkili biçimde hareket etmesini hedefleyen beden eğitimi türü ve yaşam tarzı olarak tanımlanıyor.

Hazal Nehir, bir süredir de Türkiye'nin en bilinen parkur sporcularından biri Singapur'da Lion City Gathering 2019'da (Asian Parkour Championship) Kadınlar Speed Run kategorisinde aldığı birincilik ve Red Bull Art of Motion Finali'nde Türkiye'yi temsil eden ilk atlet olması bunlardan bazıları.

Hazal Nehir, "Amacım parkur sporunun bir kadın tarafından nasıl yapılabileceğini göstermek. Erkeklerden daha iyi yerlere gelmek istiyorum. Çünkü dünyada parkur sporu yapan kadın çok az sayıda. Türkiye'de hiç yok. Hayalim, Türkiye'deki kadınlara ilham olabilmek. İnsanlara, kadınlara istedikleri zaman her şeyi başarabileceklerini göstermek istiyorum" diyor.[3]

Ryan Reynolds'un başrolünde yer aldığı "6 Underground" filminde Hazal Nehir, Elena karakterini canlandırmıştır.[4]

Dünyanın en iyi parkur ekiplerinden biri ile birlikte Güney Kore'de atlama imkanına erişmiştir.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nehir, Hazal. "Türkiye'nin İlk Kadın Parkur Sporcusu". onedio.com/. Onedio. 14 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2020. 
  2. ^ Nehir, Hazal. "Red Bull Atleti". www.redbull.com/tr-tr. Red Bull. 16 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2018. 
  3. ^ Yıldırım, Tolga. "Hayalim, Türkiye'deki kadınlara ilham olabilmek". www.dha.com.tr. DHA. 20 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2020. 
  4. ^ Nehir, Hazal. "6 Undergaround filminde rol aldı". www.imdb.com. imdb. 16 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2018. 
  5. ^ Nehir, Hazal. "Güney Kore Kaçışları". www.youtube.com. Storror. 17 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]