Haysiyet ve Özgürlük Günü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Haysiyet ve Özgürlük Günü,Ukraynaca:(День Гідності та Свободи,Den' Hidnosti ta Svobodi.) Ukrayna'da 21 Kasım'da kutlanan ulusal bayram. Bayramın amacı Ukrayna'da 21 Kasım 2013'te Rus yanlısı rejime karşı başlayıp 94 gün süren Euromaidan Protestoları'nı hatırlamaktır.[1][2][3]

Yevromaydan protestoları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Yevromaydan

Protestolar Rus yanlısı Eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in Avrupa Birliği ile ortaklık anlaşmasını reddetmesi sonucu ülkede çoğunlukta olan Avrupa yanlısı Ukraynalılar ve Kırım Tatarları'nın sosyal medya üzerinde sözleşip Kiev Bağımsızlık Meydanı'nda eylem yapmasıyla başlar. Protestolar ilk önce Ukrayna Milli Marşı'nın,halk şarkılarının söylenmesi gibi barışçıl bir formatta olsa da polis saldırıları sonrası şiddetli bir hal almıştır. Halk çoğu zaman polis saldırılarını püskürtmek için eyleme katılan askeri personellerden çelik kalkanlar talep etmiştir. Çatışamayacak durumda olanlar ise opera binalarına veya Kiev Manastırı'na sığınmıştır. Çanlarını en son Moğol istilasında çalan Manastır,8 asır sonra protestolar sırasında çanlarını çalmıştır. Protestocuların 94 gün sonra arabuluculuk yapmaya gelen Vitaliy Kliçko'ya Viktor Yanukoviç'in istifa etmemesi durumunda silahlı mücadele başlatacaklarını söylemesi üzerine gece yarısı Viktor Yanukoviç özel helikopteri ile Rusya'ya kaçmıştır.

Günün bayram statüsü kazanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Viktor Yanukoviç'in devrilmesinin ardından geçici olarak Oleksandr Turchynov ardından ise seçimle Petro Poroşenko devlet başkanlığı görevine getirilmiştir. Batılılaşmaya önem veren Poroshenko ve Ukrayna hükümeti,Batılı Reformları hızlandırmış ve 13 Kasım 2014 tarihinde,21 Kasım gününü "Haysiyet ve Özgürlük Günü" olarak ilan etmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]