Hayalet yazar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hayalet yazar veya gölge yazar; kitap, senaryo, konuşma, makale, şarkı, blog, hikâye gibi metinleri başkası adına yazması için kiralanan kişidir. Ünlüler, yöneticiler ve siyasi liderler, otobiyografileri, anıları, dergi makalelerini veya diğer yazılı materyali hazırlamak veya düzenlemek için çoğu zaman hayalet yazarları kiralamaktadır. Müzikte, hayalet yazarlar çoğu zaman şarkı, şarkı sözü ve enstrümantal parça yazmak için kullanılır. Senaryo yazarları, geliştirmek amacıyla senaryolarını düzenlemek ya da yeniden yazmak için hayalet yazarları da kullanabilirler.

Genellikle, hayalet yazar ve müellif arasındaki sözleşmede, birinin anonim kalmasını zorunlu kılan bir gizlilik hükmü vardır. Bazen yazar ya da yayıncı tarafından, yazarlık hizmetleri için bir "araştırmacı" ya da "araştırma asistanı" olarak adlandırılan yazarlık hizmetleri için kabul edilir, ancak çoğu zaman hayalet yazarın adı geçmez.

Bir pop müzik hayalet yazarı, adı geçen müzisyenin tarzında şarkı sözleri ve bir melodi yazar. Görsel sanatlarda, güzel sanatlar ya da ticari sanatta çok sayıda asistan için çizgi roman gibi tek bir sanatçıya ödün verilmiş bir eser üzerinde çalışmak nadir değildir. Ancak yazarın katkılarının kabulü kamuya açıktır ve söz konusu yazar hayalet yazar olarak görülmez.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir danışman ya da kariyer değiştiricisi, mesleki alanda bir konuyla ilgili bir kitap yazmak, alanlarında 'uzman' olarak güvenilirliğini arttırmak ya da geliştirmek için bir hayalet yazarına para ödeyebilir. Kamu görevlileri ve politikacılar, resmi yazışmalara büyük miktarda cevap vermek için "yazışma memurları" görevlendirir. Hayalet yazarlar çeşitli nedenlerle işe alınırlar. Çoğu durumda ünlüler veya kamuoyundaki figürler, birkaç yüz sayfalık otobiyografi veya "nasıl yapılır" kitabını yazmak ve araştırmak için zaman, disiplin veya yazma becerilerine sahip değildir. Bir ünlü ya da halk figürü kısa bir makaleyi kaleme almaya yönelik yazı yazma becerisine sahip olsa bile, birkaç yüz sayfalık bir kitabı nasıl yapılandıracağını ve düzenleyeceğini bilemeyebilir. Diğer durumlarda yayıncılar, her yıl çok iyi bilinen ve oldukça pazarlanabilir yazarlar adı altında yayınlanabilecek kitap sayısını artırmak için ya da yeni veya gelecek haber değeri taşıyan bir olayla bağlantılı toplanan kitabı hızla yayımlamak için hayalet yazarları kullanırlar.

Roller[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayalet yazarların, bitmiş bir eserin yapımına değişik derecelerde katkısı olabilir. Bazı hayalet yazarlar, kaba bir taslak ya da kısmen tamamlanmış çalışmayı düzenlemek ve temizlemek için işe alınırken, diğerleri ise ismi geçen yazar tarafından hazırlanan taslağa dayanarak çoğunu yazmak için işe alınır. Ünlüler için bir otobiyografi üretmek gibi bazı projeler için hayalet yazarlar önemli miktarda araştırma yapacaklardır. Hayaletler yazarlar ünlü bir yazar tarafından yayınlanabilecek kitap sayısını arttırmanın bir yolu olarak, mevcut bir yazarın tarzında kurgu yazmak içinde kiralanırlar.

Hayalet yazarlar, genellikle bir müşteri için birkaç aydan tam bir yıla kadar süren kurmaca ve kurgu çalışmalarını araştırdıkları, yazdıkları ve düzenledikleri bir dönem geçirirler.