Hawkins bombası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Number 75 Hawkins Grenade Birleşik Krallık tarafından geliştirilen ve II. Dünya Savaşı sırasında hem tanksavar mayını hem de el bombası olarak kullanılan bir patlayıcı düzenektir.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Hawkins bombası aslında el bombası olarak geliştirilen ancak daha çok tanklara ve diğer araçlara karşı kullanılmış çok başarılı bir tasarımdı.

Tasarımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslında bomba içerisine patlayıcı doldurulmuş silindir bir konserve kutusuna benzemekteydi. Üst kısmında iki adet ateşleme fünyesi bulunuyordu. Bu camdan ampuller içerisinde ise asit bulunuyordu. Üzerinden geçen aracın ağırlığı ile cam ampul kırılmakta ve içerisindeki asit ana patlayıcıyı infilak ettirecek yanıcı maddeyi ateşlemekteydi.

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hawkins her ne kadar elle atılabilecek olsa da ağırlığı ve biçiminde ötürü en iyi kullanım şekli tankın geçeceği yola döşenmesiydi. Bununla beraber bombanın sahip olduğu ana patlayıcı tankın zırhını delmek için yeterli değildi. Ancak tankın paletini ve süspansiyon sistemine hasar vererek tankın hareket ölümüne neden olmaktaydı. Hareketsiz kalan tank gücünün büyük bir bölümüne yitirmekte ve açık hedef halini almaktaydı.

Hawkins mayını bunun yanında toplu bir şekilde bulunan düşman piyade birliklerine karşı hatırı sayılır derecede kayıp verdirmekteydi.

Hawkins mayını Amerikan Ordusuna içerisindeki hava kuvvetlerine bağlı piyade birliklerince bol miktarda kullanılmıştır.

Bu mayın 1943 yılında İngilterenin bir kasabası olan Rayleigh de bir cinayette kullanılmıştır. Archibald Brown adında tekerlekli sandalyeye mahkûm bir adam öz oğlu Eric tarafından sandalyesine bağlanan bir Hawkins mayını ile öldürülmüştür. Oğlunun cinayet silahı olarak kullandığı mayını askeri eğitim sırasında çaldığı anlaşılmıştır[kaynak belirtilmeli].

Günümüz kültüründe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ian V. Hogg - The Encyclopedia of Infantry Weapons of World War II - Arms & Armour Press - 1977 - ISBN 0-85368-281-X

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]