Haseki Külliyesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Haseki Külliyesi

Haseki Külliyesi, İstanbul'un Haseki semtinde bulunan bir külliyedir.

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Haseki Hürrem Sultan, bu külliyeyi 1551'de Mimar Sinan'a yaptırmıştır. İlk cami, Sinan'dan önce, 1539'da yapılmış olup tek kubbeli, kare mekânlıdır; önünde beş kubbeli son cemaat yeri vardır. I. Ahmet, 1612'de yapının doğusuna kubbeli bir bölüm ekletmiştir. Pencere alınlıklarını süsleyen çini panoların bir bölümü Topkapı Sarayı Müzesi'nde bulunmaktadır. Günümüzde dispanser olarak kullanılan darüşşifa sekiz köşeli avluyu doğu, güney ve batıdan çeviren odalardan oluşmaktadır. Avlunun güneyinde bir köşesi kesik, kare eyvanlar biçiminde, kubbeli iki salon bulunmaktadır.

Mimari özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Cami, medrese, sıbyan mektebi, imaret, darüşşifa ve çeşme yapılarından oluşmaktadır. Onarılan mihrap mukarnas dolgulu, barok süslemelidir. Minber kürsüsü ahşap geometrik geçme süslemelidir. Medrese ortada avlu, çevresinde revaklı odalar bulunan klasik üslupta yapılmıştır. İmaret, dikdörtgen planlı avlu çevresinde kubbeli revaklar ve iki yanda bulunan odalar planındadır.

Restorasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Vakıflar Genel Müdürlüğü, 2010 yılında yapının restore edilerek müzeye dönüştürüleceğini açıkladı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Müze olacağı açıklanmıştı: Bir bölümü 'Külli-ye' ismiyle kahvaltı salonu olmuş". soL. 26 Nisan 2021. 9 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]