Harutyun Aleksanyan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Harutyun Aleksanyan
Doğum 1857
Bursa, Hüdavendigar, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 1917
İstanbul, Türkiye
Milliyet Osmanlı
Eğitim Surp Pirgiç Ermeni Lisesi, İstanbul
Meslek Tiyatrocu

Harutyun Aleksanyan[1] (d. 1857, Çengiler, Bursa - ö. 1917, İstanbul), Ermeni asıllı Osmanlı tiyatro sanatçısıdır.[2][3]

İlk Yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

1857'de Bursa'nın Çengiler Köyü'nde doğdu. Yedi yaşında İstanbul’a geldi, 1871'de Surp Pırgiç okulundan mezun oldu. Okuldayken öğrenci tiyatrolarında oynadı. Okuldan sonra bir süre eczacı çıraklığı yaptı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Güllü Agop'a kendisini kabul etmesi için başvurdu ama kabul edilmedi. Şansını Mınakyan'da denedi, bu gruba da katılamadı. Çabalamaktan vazgeçmedi. Tiyatronun emektarlarından Kalust Liceli'yi bulup, durumunu ona anlattı. Liceli'nin ısrarıyla Güllü Agop, Aleksanyan'a bir kez şans verdi. İkinci Arşak'tan okuduğu Nerses'in tiradını Güllü Agop çok beğendi ve 1878'de kadroya girdi. Kısa sürede çok önemli roller oynadı. 1880'de Bursa'ya gidip, Ahmet Vefik Paşa'nın önderliğinde kurulan Bursa Osmanlı Tiyatrosu'nda, Tomas Fasulyeciyan ile çalıştı.

İstanbul'a dönüşünde Mınakyan Topluluğu'na katıldı. En verimli dönemini geçirdi. Oynadığı önemli rollerden bazıları “Mumdan Heykel”de Rodil, “Fakir Delikanlı”da Buasan, “Kumarbazın Sonu”nda Varnell, “Simon ve Marie”de Moris Vasseur, “Misk Sokağı Cinayeti”nde Valger, “Ekmekçi Kadın”da Jack'tır.

1883'te Kafkasya'ya oradan da Bakü'ye geçti. Rus Ermenilerine uygun bir repertuvar seçmediği için başarılı olamadı ve İstanbul'a döndü. 1897'de Mısır'a gitti. Serope Bengliyan ve Yevkine Karakaşyan ile başarılı bir devre geçirdi, İstanbul'a döndü.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

1917'de, 60 yaşında, İstanbul'da öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]