İçeriğe atla

Hanzala

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hanzala
İlk görünüm"Al-Seyassah"
13 Temmuz 1969
YaratanNaci el-Ali
Orijinal adıحنظلة
Bilgileri
Tam adıBilinmiyor
Takma ad(lar)ıHanzala
AmacıFilistin'de yaşanan İsrail saldırılarına ve tacizlerine dikkat çekmek
CinsiyetBilinmiyor
AileNakba[a] (annesi)
Fatıma (kız kardeşi)
Yaşadığı yerFilistin
Dinİslam
UlusFilistinli Arap
Yaş10[b]

Hanzala (Arapça: حنظلة) Filistinli siyasi karikatürist Naci el-Ali'nin ünlü çizgi karakteri. Kendisi Filistinlilerin meşhur bir milli işareti ve kişileştirilmesidir.[1][2]

Karakter 1969'da el-Ali tarafından yaratılmış ve 1973'te şimdiki halini edinmiştir. Hanzala Naci el-Ali'nin karikatürlerinin bir sembolü haline gelmiştir ve Filistin kimliği ve muhalefetinin ikonik bir temsili olmaya devam eder. Karakterin savaşı, direnişi ve Filistin kimliğini benzersiz bir açıklıkla temsil ettiği söylenmiştir.[3]

İsmi Filistin havzasına yerli çok yıllık bir bitki olup acı bir meyve taşıyan, kesildiğinde geri büyüyen ve derin kökleri olan Citrullus colocynthis'ten (acı kavun; Arapçaحنظل, romanizeḤanẓal) gelir.

Hanzala'nın etkisi, el-Ali'nin 1987'deki suikastinden sonra onlarca yıl boyu devam etmiştir; bugünlerde karakter Filistinlilerin bir temsili olarak sıkça kullanılmaya devam eder ve Batı Şeria, Gazze ve Filistinli mültecilerin bulunduğu kesimlerinde birçok duvar ve bina üzerinde (özellikle de grafiti halinde) bulunabilir; ayrıca popüler bir dövme seçimi ve mücevher motifidir.

Hanzala'nın yer aldığı bir döviz

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Filistinliler işgalin ardından Filistin topraklarında İsrail Devleti’nin ilan edildiği 15 Mayıs 1948′i Nakba günü olarak tanımlar.
  2. ^ Hanzala 10 yaşında bir çocuktur, büyümez. Çünkü Naci Ali, Filistin'i bu yaşta terk etmek zorunda kalmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Faber, Michel (10 Temmuz 2009). "Review: A Child in Palestine: The Cartoons of Naji al-Ali". The Guardian. 8 Kasım 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2024. 
  2. ^ Alazzeh, Ala (2012). "Abu Ahmad and His Handalas". LeVine, Mark; Shafir, Gershon (Ed.). Struggle and Survival in Palestine/Israel. University of California Press. ss. 427-444. ISBN 978-0-520-26252-2. JSTOR 10.1525/j.ctt1ppwdk.34. …one of the most popular symbols of Palestinian nationalism. 
  3. ^ Gandolfo 2010, s. 60.