Hans Münch

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hans Wilhelm Münch (d. 14 Mayıs 1911 – c. 2001), II. Dünya Savaşı sırasında, Nazi işgali altındaki Polonya'da, 1943-1945 yılları arasında Auschwitz toplama kampında bir SS doktoru olarak çalıştı. Alman Nazi Partisi üyesiydi.  Kitle cinayetlere yardımcı olmayı reddettiği için Münch'ün Auschwitz'deki lakabı İyi Adam dı. Mahkûmları hayatta tutabilmek için birçok ayrıntılı hileler geliştirdi. 1947'de Kraków'da, Auschwitz duruşmalarında pek çok mahkûm lehine tanıklık ettiği için savaş suçlarından beraat eden tek kişi oldu.

Savaş ve yargılamadan sonra Almanya'ya döndü ve Bavyera'da, Roßhaupten'de bir hekim olarak çalıştı. Yaşlılığında Alzheimer hastası iken, Nazi ideolojisini destekleyen ortaya çeşitli kamu açıklamaları yaptı ve ırkçı nefreti kışkırtmaktan ve benzeri suçlamalarla yargılandı. Tüm mahkemeler akli dengesinin yerinde olmadığına karar verdiği için mahkûm olmadı. 2001 yılında öldü.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir spor salonu mezun olduktan sonra, Tübingen ve Münih üniversitelerinde tıp okudu ve Reichsstudentenführung (üniversite öğrencilerinin Reich'in liderliği) siyasi bölümünde meşgul oldu.[1] Nationalsozialistisches Kraftfahrerkorps (Nskk) - 1934 yılında NSDStB.- Nationalsozialistischer Deutscher Studentenbund (Nasyonal Sosyalist Alman Öğrenci Ligi) ve NSKK'ya katıldı. Mayıs 1937 yılında NSDAP'a katıldı, doktor diplomasını aldı ve 1939 yılında bir doktorla evlendi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Politischer Leiter der Reichsstudentenführung". 30 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2015.