Hankou

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hankou, Hanyang ve Wuchang'ı gösteren 1915 tarihli harita.

Hankou ya da Hankeu, Çin'in orta kesiminde, Hubei yönetim bölgesindeki (sheng) Vuhan belediyesinde (shi) büyük kentsel alan ve ırmak limanı.

Han Irmağının sol kıyısında, bu ırmağın Yangtze ile birleştiği noktada yer alır. Hankou, Hanyang ve Wuchang'dan oluşan Vuhan bitişik kentler kümesindeki en büyük kenttir. Zaman içinde, birçok yerleşmenin birbirine karışması ve giderek tek merkezde birleşmesi yolula oluşmuştur. Song Hanedanı sırasında (960-1279) Xiagou adıyla kuruldu. 1858'de Yangzi Ciang'ın "açılması"ndan bu yana kentin kaderi Şanghay'ınkini izlemektedir; kent gelişmesini, Yangzi Ciang üzerindeki köprü sayesinde etkinlik kazanan büyük ulşaım yolları kavşağında bulunmasına borçludur. Dış ticarete açılan (1861) ilk Çin kentlerinden biri olan Hankou, 1928'de Milliyetçilerin yönetimine girdi. 1938'de Japonların işgal ettiği kent, 1949'da Komünist yönetime geçti.

Eskiden ırmak boyunca uzanan, yabancılara ayrıcalık tanınarak verilmiş topraklar (1861'de Britanya, 1896'da Fransa, 1898'de Japonya) günümüzde yönetim etkinliklerinin merkezi haline gelmiştir. Günümüzde büyük Vuhan kentsel alanının bir parçası olan Hankou, önemli bir ticaret merkezidir.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]