Hankou

Koordinatlar: CN-HW-01 30°34′52″N 114°16′21″E / 30.581179°K 114.272597°D / 30.581179; 114.272597
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hankou
汉口市

Hankou, alternatif şekilde romanize olarak Hankow (Basitleştirilmiş Çince: 汉口; Geleneksel Çince: 漢口; pinyin: Hànkǒu), Çin’in Hubei eyaletinin başkenti modern zamanda Wuhan şehri olarak birleşen üç kasabadan biriydi (diğer ikisi Wuchang ve Hanyang'dı). Han'ın Yangtze'ye aktığı Han ve Yangtze Nehri'nin kuzeyindedir. Hankou, üçüz kardeş kasabaları Hanyang (Han ve Yangtze arasında) ve Wuchang (Yangtze'nin güney tarafında) köprülerle bağlıdır.

Hankou, Hubei eyaleti'nin ana limanı ve Yangtze'nin orta kesimlerindeki en büyük tek limanıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hankou Haritası (HAN-K'OU (HANKOW) olarak etiketlenmiştir) Geleneksel Çince漢口)

Şehrin adı, Han ile Yangtze Nehri'nin birleştiği yerdeki konumundan alır ve kelimesi kelimesine "Han'ın Ağzı anlamına gelir. İsim, Liu Changqing'in Tang Hanedanlığı şiirinde geçer. Şehrin diğer tarihi isimleri arasında Xiakou (Geleneksel Çince夏口), Miankou (Geleneksel Çince沔口), and Lukou (Geleneksel Çince魯口) bulunmaktadır.[1]

Modern durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Hankou'nun merkezindeki Jianghan Yolu
Modern Jiang'an Bölgesi, Jianghan Bölgesi ve Qiaokou Bölgesi kahverengi, koyu yeşil ve turuncu renktedir

"Hankou", Wuhan kentsel alanının Yangtze ve Han Nehirlerinin kuzeyindeki kısmı için çok kullanılan bir isim olmaya devam ediyor. İsim, Jinghan Demiryolu'nun asıl terminali olan eski Hankou Tren İstasyonu (Dazhimen İstasyonu olarak da bilinir) adına uzun süre korunmuştur. Eski Dazhimen istasyonu 1991'de kapandıktan sonra Hankou adı, 1991'de şehir merkezinden uzakta yeni bir yerde açılan yeni Hankou Tren İstasyonu'na aktarıldı. Wuhan'a seyahat eden demiryolu yolcularının belirli bir istasyona bilet satın almaları gerekir: Hankou Tren İstasyonu, Wuchang Tren İstasyonu (Wuchang merkezinin yakınında, Yangtze'nin sağ kıyısında) veya yeni Wuhan Tren İstasyonu (2009'da açıldı, aynı zamanda sağ kıyısında, ancak tarihi Wuchang'dan çok uzakta).

Bununla birlikte, Hankou artık bir idari birimin adı değildir (örneğin, çünkü bölge alanı artık çoğunlukla Jiang'an Bölgesi, Jianghan Bölgesi ve Qiaokou Bölgesi içine düşer. Bu, isimleri Wuhan Şehri içindeki aynı idari bölgelerde korunan Wuchang ve Hanyang ile çelişir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Zhongguo Gujin Diming Dacidian 中国古今地名大词典, 964.