Hanged, drawn and quartered

Vikipedi, özgür ansiklopedi
17.43, 21 Kasım 2015 tarihinde Orwellianist (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16298417 numaralı sürüm
Hugh Despenser the Younger'ın idamı

Hanged, drawn and quartered (İngilizce: asıldı, sürüklendi ve parçalandı), İngitere'de 1351 tarihli kanun gereği vatana ihanet suçunu işleyenlere verilen cezadır. Mahkûmlar atlarla idam yerine sürüklenir, ölmeyecek kadar asılır, cinsel organları kesilir, iç organları deşilir ve yakılır, kafaları ve uzuvları kesilirdi. Cesedin parçaları ülkenin önemli noktalarında sergilenirdi. Genel ahlak sebebiyle vatana ihanetten mahkum olan kadınlara bu ceza uygulanmazdı, onlar yakılarak idam edilirdi.

Kanun, hükümdarın otoritesine isyan edenlere, özellikle de hükümdarı öldürmeye çalışan ve öldürenlere karşıydı. Suç en ağır suç olarak görüldüğünden cezanın olabildiğince ağır ve caydırıcı olması amaçlanmıştı. Örnek olarak ceza I. Charles'ın mahkemesindeki hakimlerden bazılarına ve Barut Komplosunu planlayanlara ve Elizabeth devrinde pek çok Katolik papaza karşı uygulanmıştır.

1351 tarihli Vatana İhanet Kanunu yürürlükte kalsa da, 19. yüzyıldaki reformlarla ceza mahkûmun asılarak öldürülmesi, daha sonra cesedinin parçalanması şeklinde değiştirildi; daha sonra 1870'de tamamen kullanımdan kaldırıldı. 1998'de ise vatana ihanet suçu için ölüm cezası kaldırıldı.