Handikap

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Handikap, spor karşılaşmalarında ve yarışmalarda kazanma şanslarını eşitlemek amacıyla rakiplerin değişik yetenek ve özelliklerini dengeleme yöntemi. İngilizce'de engel anlamına gelen handicap sözcüğünden Türkçe'ye geçmiştir. Handikapın genellikle karmaşık olan birçok biçimi vardır.

At Yarışı[değiştir | kaynağı değiştir]

At yarışlarında handikapör denen bir pist görevlisi daha önce yarışlarda ulaştıkları hıza göre atlara ağırlıklar takabilir. En hızlı olduğu düşünülen at en fazla ağırlığı taşımalıdır. Tırıs koşuda atlar bazen yarışa değişik yerlerden başlar. Böylece en hızlı olduğu düşünülen at en uzun mesafeyi koşmak zorunda kalır.

Eyeri ile tartılan jokeyin, yönetmeliklere göre ağırlığının az gelmesi durumunda, bu ağırlık eşitsizliği (öteki yarışmacılarla aradaki ağırlık farkını kapatmak üzere) eyerin iki yanına madraba denilen kurşun levhalar konularak ayarlanır.

Yelken[değiştir | kaynağı değiştir]

Yelkenli yarışlarında, değişik yapı özelliği olan tekneler en hızlı teknenin yarışı tamamladığı gerçek süreye fazladan bir sürenin eklenmesine dayanan çeşitli handikap formülleriyle yarışırlar. Böylece bir yarışın galibi bazen yarışı ilk bitiren tekne değil, yapım özelliğine göre en iyi performansı gösteren tekne olur. Zaman handikapı, çeşitli rating gemilerinin katıldığı bir açık deniz yat yarışında ya da bir yelken yarışında bir yatın başka bir yata zaman olarak verdiği aradır.

Golfte güçleri birbirine denk olmayan iki oyuncudan daha zayıf olanına önceki performanslarına dayanarak belirli sayıda fazladan vuruş olanağı verilebilir. Aynı şey 10 kukalı bowlingde de geçerlidir.

Bahislerde handikap (H ile gösterilir) tahmin oranlarını dengelemek için zayıf takıma verilen bir puan/sayı avansıdır. Oyunun olası sonucunu eşitlemek ve tahminin değerini artırmak için favori olmayan tarafa tanınan puan/sayı avantajı yani favoriye verilen dezavantajdır. Handikap genelde çok güçlü ve çok zayıf iki takımın karşılaştığı maçlarda uygulanır. Handikap seçeneği bulunan takım parantez içindeki sayı kadar puan/sayı kazanmış sayılarak maça galip olarak başlar.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]