İçeriğe atla

Handikap

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Amerikan (ön), 2010 Melbourne Kupası kazananı.

Handikap, at yarışında koşan atların her koşularında sergiledikleri performansa göre alanında uzman handikapörler tarafından verilen puandır. Bu puan arttıkça safkanların katılabilecekleri handikap koşuların sayısı düşer. Türkiye'de birçok çeşit handikap koşu vardır ve safkanlar belirli handikap aralıklarında bu yarışlara katılabilirler. Handikap yarışları atların handikap puanları baz alınarak düzenlenen koşulardır. Bu koşular safkanların handikap puanları, yaşları ve cinsiyet esaslarına göre olur. Handikap yarışlarda koşacak olan atlar handikap puanı büyük olandan küçük olana doğru sıralandıktan sonra eşit olarak ortadan ikiye ayrılır. Eşitlik halinde bu atlar bir önceki ve cari yıl kazançları toplamına göre kazancı fazla olandan az olana doğru sıralanır. Bütün koşullar eşit ise de kura çekilir. Daha sonra bu atlar iki gruba ayrılır ve iki ayrı yarışta koşarlar.

Örneğin; Türkiye'de 4 ve yukarı yaşlı Arap atları 1-65 puan arasında olanlar Handikap 15 koşularda yarışabilmektedir. Benzer şekilde 4 yaşlı Arap atlarında 1-60 handikap puanına sahip atlar Handikap 15 koşulara katılabilmektedir.

Handikap puanı kuralı bütün ülkelerde uygulanmaktadır. Bugüne kadar en yüksek handikap puanına sahip olarak koşan yarış atı ise Frankel'dir. Türkiye'de ise Arap atı Ağa Karaca[1] ve Turbo,[2] 139 puan ile en yüksek handikap puanına sahip olmuşlardır. Turbo bu puanda yalnızca 3 yarış kalırken Ağa Karaca 15 yarış boyunca bu puanda kalmıştır. Bir de at yarışlarında koşu şartı vardır. Bu şartlar da atların hangi koşullar altında hangi koşulara katılabileceğini göstermektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "AĞA KARACA(Öldü)". www.tjk.org. Erişim tarihi: 22 Ekim 2023. 
  2. ^ "TURBO(Öldü)". www.tjk.org. Erişim tarihi: 22 Ekim 2023.