Hancock (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hancock
YönetmenPeter Berg
YapımcıAkiva Goldsman
Michael Mann
Will Smith
Janes Lassiter
OyuncularJason Bateman
Thomas Lennon
Akiva Goldsman
Michael Mann
Will Smith
MüzikJohn Powell
Süre92 dakika
Dilİngilizce
Hasılat624,3 milyon $

Hancock, Peter Berg'in yönettiği Will Smith, Jason Bateman ve Charlize Theron'un başrollerinde oynadığı 2008 yılında gösterime giren bir süper kahraman filmidir. Filmin yapımı uzun yıllar boyunca gerçekleştirilemedi. En sonunda film 150 milyon dolar bütçeyle 2007 yılında Los Angeles'ta çekildi.

Hancock, eleştirmenlerden karışık yorumlar aldı ve dünya genelinde 624,386,746 dolar kazandı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hancock aslında başkalarının ne düşündüğünü umursayan birisi değildir. Halkla İlişkiler Uzmanı Ray Embrey’in (Jason Bateman) hayatını kurtardıktan sonra alaycı süper kahramanımız kendisinin de zayıf bir tarafının olabileceğini fark etmeye başlar

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Will Smith, Hancock rolünde: Alkolik bir süper kahramandır.
  • Jason Bateman, Ray Embrey rolünde: Kendisini tren tarafından ezilmekten kurtaran John Hancock'un imajını düzeltmeye çalışan halkla ilişkiler uzmanı.
  • Charlize Theron, Mary Embrey rolünde: Ray'ın karısı.
  • Eddie Marsan, Kenneth "Red" Parker, Jr. rolünde: Bir banka soyguncusu.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Senarist Vincent Ngo, 1996 yılında Tonight, He Comes adlı bir hikâye yazdı. Hikâyede beraber olduğu kadını öldürmeden orgazm olamayan John Hancock adlı bir süper kahraman anlatılıyordu. Senaryo Akiva Goldsman'a gönderildi. Tony Scott, Jonathan Mostow ve Gabriele Muccino gibi isimler uzun yıllar bu proje ile ilgilendiler. Michael Mann bir süreliğine filmi yönetmek için yapımcılar ile anlaşsa da, Miami Vice'ı yönetmek için projeden ayrıldı. Akiva Goldsman'ın da metni senarist Vince Gilligan ve John August'a önderdi. Onlar da Ngo'nun senaryosunu tekrar yazdılar. Ngo'nun senaryosu "çok karanlıktı". Goldmsna'ın isteiği üzerine de Gilligan ve August, filmin senaryosunu iyileştirdiler.

En sonunda 2006 yılının Ekim ayında Peter Berg, Tonight, He Comes filmini yönetmek için anlaştı. Berg'i projeye çeken şey, filmin ana karakteri olan süper kahramanın sarhoş, ve saldırgan olmasıydı. Peter Berg bu konu hakkında "Bir süper kahraman filmi çekme fikri hoşuma gitti. Ama farklı bir şey olmasını istedim. Bunun özgün bir karakter olması ve Will Smith tarafından canlandırılması karşı konulacak gibi değildi. Sarhoş süper kahrraman fikrine bayıldım. Böylece hem komik hem de dramatik unsurlar ekleyebilecektik" diye konuştu. Filmin yapımı Los Angeles'ta 2007 Mayıs'ında başladı. Çekimler başlamadan önce Tonight, He Comes'ın adı ilk önce John Hancock ve daha sonra da Hancock olarak değiştirildi. Filmin çekimleri 3 Temmuz 2007 tarihinde başladı. Peter Berg bu film ile ilk kez içinde özel efekt bulunan sinema filmi yönetmiş oldu.

Gösterim[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin dünya prömiyeri 19 Haziran 2008 tarihinde Moskova Uluslararası Film Festivali'nde yapıldı. 2 Temmuz 2008'de ABD'de gösterime giren film, dünya genelinde 624,386,746 dolar kazandı. İlk hafta sonunda ABD ve Kanada dışında 78.3 milyon dolar elde etti. Hancock, Kuzey Amerika'da 227,946,274 dolar, Kuzey Amerika dışında 396,440,472 dolar elde etti.

Hancock, eleştirmenlerden karışık yorumlar aldı. The New York Times gazetesinden Manohla Dargis, Peter Berg'in Hancock'un yüreğini aldığını ve filme bu sayede ciddiyet kazandırdığını yazdı. Jim Schembrii filmin "heyecanlandırıcı, hızlı ve komik" olduğunu belirtti. Stephen Hunter ise Hancock'un "sindirilmesi güç bir film" olduğunu yazdı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]