Hançerli, Mudanya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Hançerli, Mudanya
—  Mahalle  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bursa
İlçe Mudanya
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus [1]
 - Toplam 453
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu
Posta kodu 16944
İnternet sitesi:

Hançerli, Bursa ilinin Mudanya ilçesine bağlı bir mahalle.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin Fatma Sultan öncesi ise; bugün mahallesimüzün 1 km güneyinde bulunan Eski köyler mevkiinde olduğu bilinmektedir. Bunu kanıtlayan belgeler Bursa, Tahtakale semtindeki kütüphanede 1400'lü yıllarda mahallede vergi verenlerin listesinin bulunması. O dönemlerde köy, soygun ve baskınlara maruz kalmış, bilhassa Manol adındaki eşkiya köye çok zarar vermiş. Köy halkı onu oklarla öldürdükleri söylenmektedir. O zamanki köy halkı derelerin içine kurulmuş olan Hançerli Fatma Sultan çiftliğine taşınarak, Hançerli mahallesini oluşturmuşlardır. Köyümüzün adı Hançerli Fatma Sultan Çiftliği şeklinde ifade edilmiştir. Mahallenin kuzeyinden gelen Çatak deresi kıyısı Çiftlik arkası adıyla halen kullanılmaktadır. Zamanla mahallenin adı Fatma Sultan Çiftliği kaldırılmış sadece Hançerli kısmı kullanılarak Hançerli mahallesi şeklinde ifade edilmiştir. Köy halkının Fatma Sultan zamanından beri kutlaya geldiği Hançer Ali şenlikleri Mayıs ayının 2. haftasına rastlayan Cuma günü, Hançer Ali'nin hayır yemeği verilir. Pazar günüde mezarın olduğu yerde şenliği yapılarak, bir gelenek haline gelmiştir. Köy 1934 yılına kadar Bursa merkeze bağlı iken, alınan bir kararla Mudanya ilçesine bağlanmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede egemen kültür Manav kültürüdür. Her ne kadar Yunanistan muhacirlarıyla karışılsa da baskın çıkan Manav kültürünün egemenliğini sürdürdüğü söylenebilir. Köy gençleri arasında eğitim duzeyı en az lıse ve unıversıteye gıdenler var, mahallesimüzde çok sayıda öğretmen çıkmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa il merkezine 30 km, Mudanya ilçesine 30 km uzaklıktadır. Gayet verimli topraklara sahiptir. çoğunluk olarak zeytincilik genel olarak da şeftali üretimide diğer geçim kaynakları olarak gösterilebilir ve ayrıca buğday, arpa yulafta mahallenin ekonomisinde büyük yer kaplar. şu anda ise köylü halkı meyve olarak elma, üzüm, gibi meyvelerede önem vermektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri 2010 572
2007 500
2000 453
1997 452

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla birlikte tarım daha öndedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur.Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik,sabit telefon ve internet vardır. Ayrıca yakında tamamlanacak olan Bursa-Mudanya yolu da mahallede ekonomik hareketlenmeye neden olması düşünülmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]