Hançerli, Mudanya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hançerli, Mudanya
—  Mahalle  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bursa
İlçe Mudanya
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus [1]
 - Toplam 453
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu
Posta kodu 16944
İnternet sitesi:
YerelNET sayfası

Hançerli, Bursa ilinin Mudanya ilçesine bağlı bir köy.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün Fatma Sultan öncesi ise; bugün köyümüzün 1 km güneyinde bulunan Eski köyler mevkiinde olduğu bilinmektedir. Bunu kanıtlayan belgeler Bursa, Tahtakale semtindeki kütüphanede 1400'lü yıllarda köyde vergi verenlerin listesinin bulunması. O dönemlerde köy, soygun ve baskınlara maruz kalmış, bilhassa Manol adındaki eşkiya köye çok zarar vermiş. Köy halkı onu oklarla öldürdükleri söylenmektedir. O zamanki köy halkı derelerin içine kurulmuş olan Hançerli Fatma Sultan çiftliğine taşınarak, Hançerli köyünü oluşturmuşlardır. Köyümüzün adı Hançerli Fatma Sultan Çiftliği şeklinde ifade edilmiştir. Köyün kuzeyinden gelen Çatak deresi kıyısı Çiftlik arkası adıyla halen kullanılmaktadır. Zamanla köyün adı Fatma Sultan Çiftliği kaldırılmış sadece Hançerli kısmı kullanılarak Hançerli köyü şeklinde ifade edilmiştir. Köy halkının Fatma Sultan zamanından beri kutlaya geldiği Hançer Ali şenlikleri Mayıs ayının 2. haftasına rastlayan Cuma günü, Hançer Ali'nin hayır yemeği verilir. Pazar günüde mezarın olduğu yerde şenliği yapılarak, bir gelenek haline gelmiştir. Köy 1934 yılına kadar Bursa merkeze bağlı iken, alınan bir kararla Mudanya ilçesine bağlanmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde egemen kültür Manav kültürüdür. Her ne kadar Yunanistan muhacirlarıyla karışılsa da baskın çıkan Manav kültürünün egemenliğini sürdürdüğü söylenebilir. Köy gençleri arasında eğitim duzeyı en az lıse ve unıversıteye gıdenler var, köyümüzde çok sayıda öğretmen çıkmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 30 km, Mudanya ilçesine 30 km uzaklıktadır. Gayet verimli topraklara sahiptir. çoğunluk olarak zeytincilik genel olarakta şeftali üretimide diğer geçim kaynakları olarak gösterilebilir ve ayrıca buğday, arpa yulafta köyün ekonomisinde büyük yer kaplar. şu anda ise köylü halkı meyve olarak elma, üzüm, gibi meyvelerede önem vermektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri 2010 572
2007 500
2000 453
1997 452

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla birlikte tarım daha öndedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur.Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik,sabit telefon ve internet vardır. Ayrıca yakında tamamlanacak olan Bursa-Mudanya yolu da köyde ekonomik hareketlenmeye neden olması düşünülmektedir.

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]