Hançerli, Mudanya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Şablon:Bilgi kutusu Türkiye köy Hançerli, Bursa ilinin Mudanya ilçesine bağlı bir köydür.

HANÇERLİ KÖYÜ (MAH.) TARİHÇESİ Hançerli köylüleri ^1071^ Malazgirt Savaşından sonra Türkmenlerin Anadoluya yayılmaya başladıkları zamanlarda Türkmenistan'ın Horasan bölgesinden geldiklerini kabul etmektedirler. Osmanlı'ların Bursa kuşatmasında Bursa, başkenti İstanbul olan Bizanslılara aitti. Bursa'yı savunan Bizans kuvvetlerine İstanbul'dan deniz yoluyla (asker ,silah ve gıda) yardımı yapmaktadırlar. Bu nedenle Bursa kuşatması uzun sürmüştür. Osman bey'in hastalanması nedeniyle beyliğin başına Orhan bey, bey olduktan sonra İstanbul'dan gönderilen yardımları önlemek üzere Kayı boyundan ve Karakeçili aşiretinden güvendiği komutanları görevlendirmiştir. Bu komutanlar ve yerleşkeleri sırasıyla şöyledir; Mirza bey, şimdiki Mirzaoba köyünün ad aldığı kişi, Mirzaoba çevresinden geçicek yardımları önleme görevi yapmıştır. Kaymakoba , şimdiki Kaymakoba köyünün ad aldığı, Mirza beyin kız kardeşi Kaymak hatundur. Gemlik yöresinden gelecek yardımları önlemek üzere Murat bey, şimdiki Murat oba köyünün ad aldığı kişidir. Diğer komutan, bu saydıklarımıza göre daha batıdaki bölgeden geçecek yardımları önleme görevi Hançer Ali'ye verilmiştir. Her komutanın emrinde 50 asker ve bunların çoluğu çocuğu vardır. Hançer Ali, bugünkü mezarının olduğu yerde 70 askeriyle denizden gelen Bizans askerleriyle yaptığı savaş sonrası şehit olmuştur. Bu bilgileri tarihçi Kazım Baykalı'ın bu çevre hakkındaki araştırmalarında emekli öğr. Sait Alper beyin bize aktarmalarından derledik. Fatma Sultan bu çevreyi vakıf edindikten sonra mezarını başına diktirdiği mezar taşından adının Hançer Ali olduğunu öğreniyoruz. Yalnız taştaki ölüm tarihinde hata var. Bu hata ya taşı koyanlar tarafından, yapılmış olabilir; veya taştaki Osmanlı'ca bilgilerin çevirisi sırasında olabilir. Köyün adının nerden geldiği ise; Hançerli Fatma Sultan(ö:1533) padişah 2. Bayezıt (1447-1512) oğlu Sultan Mahmut'un kızıdır. Candarlı İbrahim paşanın oğlu Mehmet Beyle evlidir. Türbesi: İstanbul ili, Eyup ilçesi, Eyup sultan camisinin Bostan iskelesi sokağına açılan avlu kapısının sağında bulunan türbede ; eşi Mehmet Bey'le yatmaktadır. Türbedeki bilgilere şu not düşülmüştür; Bursa ili Mudanya ilçesinde bulunan Hançerli köyü, adını Hançerli Fatma Sultan'dan aldığı ifade edilmektedir. Fatma Sultan köyümüzün olduğu yere bir çiftlik evi yaptırmıştır. Köyümüz ve çevresinde ki köyleri içine alan bir vakfiye oluşturmuştur. Hançerli Fatma Sultan bugünkü köy konağının batısındaki arsaya bir çiftlik evi önünede bir kuyu kazdırdıktan sonra, bugünkü köy camisin yerine bir cami yaptırmışrtır. Bu tarihçeyi hazırlayan Nurettin Sevinç(em. öğr.) Hançerli'nin tarihi kalıntılarını bir arkeloğa incelettiğimde bu uzman bana ya caminin yerinde , ya da yan tarafındaki arsada bir kilise olduğunu söyledi. Bunu doğrulayan kanıtlar, Fatma Sultan'ın yaptırdığı ve günümüzde halen kullanılan kemer köprü bulunmaktadır. Bu köprünün yıkılan kilise taşlarından yaptırıldığını arkeolok tarafından ifade edilmiştir.

Köyümüzün Fatma Sultan öncesi ise; bugün köyümüzün 1 km güneyinde bulunan Eski köyler mevkiinde olduğu bilinmektedir.
Bunu kanıtlayan belgeler Bursa, Tahtakale semtindeki kütüphanede 1400'lü yıllarda köyde vergi verenlerin listesinin bulunması. 

O dönemlerde köy, soygun ve baskınlara maruz kalmış, bilhassa Manol adındaki eşkiya köye çok zarar vermiş. Köy halkı onu oklarla öldürdükleri söylenmektedir. O zamanki köy halkı derelerin içine kurulmuş olan Hançerli Fatma Sultan çiftliğine taşınarak, Hançerli köyünü oluşturmuşlardır. Köyümüzün adı Hançerli Fatma Sultan Çiftliği şeklinde ifade edilmiştir. Köyün kuzeyinden gelen Çatak deresi kıyısı Çiftlik arkası adıyla halen kullanılmaktadır. Zamanla köyün adı Fatma Sultan Çiftliği kaldırılmış sadece Hançerli kısmı kullanılarak Hançerli köyü şeklinde ifade edilmiştir. Köy halkının Fatma Sultan zamanından beri kutlaya geldiği Hançer Ali şenlikleri Mayıs ayının 2. haftasına rastlayan Cuma günü, Hançer Ali'nin hayır yemeği verilir. Pazar günüde mezarın olduğu yerde şenliği yapılarak, bir gelenek haline gelmiştir. Köy 1934 yılına kadar Bursa merkeze bağlı iken, alınan bir kararla Mudanya ilçesine bağlanmıştır...

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde egemen kültür Manav kültürüdür. Her ne kadar yunanistan muhacirlarıyla karışılsa da baskın çıkan Manav kültürünün egemenliğini sürdürdüğü söylenebilir. Bu köy bazı Mudanya köyleri gibi rumlarla hiçbir zaman muhatap olmamış ve kültürel bir etkileşime girmemiştir.

Köy gençleri arasında eğitim duzeyı en az lıse ve unıversıteye gıdenler var Köyümüzde çok sayıda öğretmen çıkmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 30 km, Mudanya ilçesine 30 km uzaklıktadır. Gayet verimli topraklara sahiptir.çoğunluk olarak zeytincilik genel olarakta şeftali üretimide diğer geçim kaynakları olarak gösterilebilir ve ayrıca buğday, arpa yulafta köyün ekonomisinde büyük yer kaplar. şu anda ise köylü halkı meyve olarak elma, üzüm, gibi meyvelerede önem vermektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri 2010 572
2007 500
2000 453
1997 452

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla birlikte tarım daha öndedir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

(2014) - HALİL BAYINDIR
(2009) - Huseyin KAYA
2004 - Eta ALBAY
1999 - Eta ALBAY
1994 - Nurcan KAYA
1989 - Nurcan KAYA
1984 - Hüseyin CESUR
1979 - İdris SEVİNÇ
(1973) - EmirAli Uslu

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur.Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik,sabit telefon ve internet vardır. Ayrıca yakında tamamlanacak olan Bursa-Mudanya yolu da köyde ekonomik hareketlenmeye neden olması düşünülmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]