Esence, Mudanya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Esence
—  Köy  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe Mudanya
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 2.210
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16940
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Esence, Bursa ilinin Mudanya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Daskyleíon[kaynak belirtilmeli], "Esence" köyünün tarihi yazılı kaynaklarda 1570 yılına dek uzanmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman'ın tutturduğu tapu tahrir defterlerinde köyün (Eşkel) Kite'ye bağlı imaret olduğu belirtilmektedir. Bahsedilen durumun Yıldırım Bayezid döneminde olduğu yazmaktadır ve böylece bu köyün tarihi 1400'lü yıllara dayanmaktadır.

Köy ahalisinde köyün Osmanlı ordusuna bağlı akıncılar tarafından kurulduğunu belirtilse de de bir kesinlik mevcut deildir. Diğer bir iddia da köyün eski bir Rum köyü olduğudur. Ancak bir gerçek vardır ki o da eskiden Rumlarla bir arada yaşanıldığı ve Rum adetlerinden özellikle içki konusunda etkilenildiğidir - ki Anadolu'daki diğer Türkmen köylerinde içki yoktur-. Ayrıca bu Türkmenler Anadolu'daki ırkdaşlarının tersine aşiretlerini de unutmuşlardır ve sadece Manav olduklarını bilmektedirler.

Rumlar'la olan birliktelik ise Tirilye ve Yalıçiftlik'in aksine mübadele döneminden önce kesilmiştir. Köyün eski yerinde (Eşkel-i Küçük) Rumlar'la çıkan anlaşmazlık ve bazı Rumlar'ın öldürülmesi sonucu Rumlar Yalıçiftlik köyüne, Manavlar ise köyün şu anki yerine gelmişlerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde Anadolu Manav adetleri hakimdir. Ancak Rum adetlerinden de etkilenilmiştir.[kaynak belirtilmeli] Asla Rumlardan kız alıp vermemiş olan bu halk ırkına da gayet düşkündür.

Spor
Köyde spor etkinlikleri de mevcuttur. 2002 yılında kurulan Esence Spor Kulübü futbol etkinliklerinde başat rolünü üstlenmektedir. Köyler arası maçlarda birincilik ipini elinden bırakmayan kulüp yakın bir zamana kadar kendine ait kulüp lokaline ve futbol sahasına sahipken günümüzde kulüp etkinlikleri bitme noktasına gelmiştir. Eski şaşalı günler geride kalmıştır. Kulüp lokali günümüzde Kooperatife aitken Esence Stadyumu da atıl vaziyettedir. Sahip çıkılması gereken yeşil beyazlı kulüp eski günlerine dönmenin özlemi içerisindedir.

Futbol ihtiyaçlarını sahil kesiminde yapılan plaj futbolu maçlarıyla karşılayan köy gençliği şampiyonluğu hiç elden bırakmamıştır. Kırmızı Şeytanlar adını kullanan gençler kulübün eski günlerini anımsatmaktadırlar.

Köyde diğer gelişmiş spor etkinliği de bilardodur. Sahip olunan bilardo masaları hiç boş kalmamıştır ve spor köyde büyük bir ilerleme kaydetmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 54 km, Mudanya ilçesine 20 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Başlıca üretim zeytin ve şeftalidir. Gayet verimli topraklara sahip olup elmadan kiviye her şey yetiştirilmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 2210
1997 2232

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak son yıllarda hayvancılık gerilemiş olup başlıca süt üreticisi aileler bu işi bırakmışlardır. Gelişen gelir kaynağıysa turizmdir. Sahili her yaz on binlerce yerli turist almaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]