Esence, Mudanya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Esence
—  Köy  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bursa
İlçe Mudanya
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 2.210
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu
Posta kodu 16940
İnternet sitesi: [2]

Esence, eski ismi Eşkel,[1] Bursa ilinin Mudanya ilçesine bağlı bir köy.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Daskyleion, "Esence" köyünün tarihi yazılı kaynaklarda 1570 yılına dek uzanmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman'ın tutturduğu tapu tahrir defterlerinde Eşkel'in Kite'ye bağlı bir imâret olduğu belirtilmektedir. Bahsedilen durumun Yıldırım Bayezid döneminde olduğu yazmaktadır ve böylece bu köyün tarihi 16. asra dayanmaktadır. Köyün eski bir Rum köyü olduğudur. Köyün eski yerinde Eşkel-i Küçük, Rumlar'la çıkan anlaşmazlık ve cinâyet sonucu Rumlar Yalıçiftlik köyüne, Manavlar ise köyün şu anki yerine gelmişlerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde Anadolu Manav adetleri hakimdir.

Spor: Köyde spor etkinlikleri de mevcuttur. 2002 yılında kurulan Esence Spor Kulübü futbol etkinliklerinde başat rolünü üstlenmektedir. Köyler arası maçlarda birincilik ipini elinden bırakmayan kulüp yakın bir zamana kadar kendine ait kulüp lokaline ve futbol sahasına sahipken günümüzde kulüp etkinlikleri bitme noktasına gelmiştir. Eski şaşaalı günler geride kalmıştır. Kulüp lokali günümüzde Kooperatife aitken Esence Stadyumu da atıl vaziyettedir. Sahip çıkılması gereken yeşil beyazlı kulüp eski günlerine dönmenin özlemi içerisindedir.

Futbol ihtiyaçlarını sahil kesiminde yapılan plaj futbolu maçlarıyla karşılayan köy gençliği şampiyonluğu hiç elden bırakmamıştır. Kırmızı Şeytanlar adını kullanan gençler kulübün eski günlerini anımsatmaktadırlar.

Köyde diğer gelişmiş spor etkinliği de bilardodur. Sahip olunan bilardo masaları hiç boş kalmamıştır ve spor köyde büyük bir ilerleme kaydetmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 54 km, Mudanya ilçesine 20 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Başlıca üretim zeytin ve şeftalidir. Gayet verimli topraklara sahip olup elmadan kiviye her şey yetiştirilmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 2210
1997 2232

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak son yıllarda hayvancılık gerilemiş olup başlıca süt üreticisi aileler bu işi bırakmışlardır. Gelişen gelir kaynağıysa turizmdir. Sahili her yaz on binlerce yerli turist almaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]