Hamo Thornycroft

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sir William "Hamo" Thornycroft
Leslie Ward'ın Vanity Fair dergisi için çizdiği bir karikatür
Genel bilgiler
Doğum 9 Mart 1850(1850-03-09)
Londra
Ölüm 18 Aralık 1925 (75 yaşında)
Londra
Uyruk Birleşik Krallik
Alanı Heykeltıraş
Ödüller
1876 Sanat Akademisi Altın Madalyası
1917 Sir unvanı

Sir William "Hamo" Thornycroft (9 Mart 1850 – 18 Aralık 1925) Londra'nın birçok nirengi noktasında emeği geçmiş Britanyalı heykeltıraş.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hamo Thornycroft, heykeltıraş olan Thornycroft ailesinin üyelerindendir. Babası Thomas, annesi Mary ve büyükbabası John Francis bir zamanların en ünlü heykeltıraşları arasında sayılmaktaydılar. Londra'da doğan Hamo'nun ağabeyi John Isaac Thornycroft başarılı bir denizci olurken kız kardeşi ve şair Siegfried Sassoon'un annesi olan Theresa, ailedeki diğer kız çocuklar Alyce ve Helen Thornycroft sanatçılık yapmışlardır. İlk eğitimini ailesinden alan Hamo kısa sürede klasik heykelciliğe tutkuyla bağlanmıştır. Daha sonra Sanat Akademisi'nde öğrenim görmeye başlayan Thornycroft ressam-heykeltıraş Frederic Leighton'ı kendine örnek almıştır. Hamo 1876'da tamamladığı Warrior Bearing a Wounded Youth adlı heykeliyle Sanat Akademisi Altın Madalyasıyla ödüllendirilmiştir.

Hamo Thornycroft Yeni Heykelcilik adıyla bilinen akımın önderidir. Thornycroft'un yakın arkadaşı eleştirmen Edmund Gosse bu terimi ilk kez 1894 yılında kullanmış ve hareketin ilkelerini belirlemede Hamo'yla olan yakın ilişkisinden yararlanmıştır. Thornycroft 1870'lerin sonu ile 1880'lerin ilk yılları arasındaki dönemde ideal ögelerden beslenmiş ve klasik heykelcilik akımının yeniden canlanmasına öncülük etmiştir. Lot's Wife (1878), Artemis and her Hound (1880 alçı, 1882 mermer), Teucer (1881 alçı, 1882 mermer) ve Mower (1884 alçı, 1894 bronz) bu yapıtlardan birkaçıdır.

1882 yılında Sanat Akademisi'ne kabul edilen Thornycroft bu onura layık olan en genç sanatçı olmuştur. Heykeltıraşın Teucer adlı yapıtının bronz kopyası aynı yıl içinde Britanya Devleti tarafından satın alınmıştır. 1884 yılından sonra el üstünde tutulmaya başlanan Thornycroft başta General Gordon olmak üzere birçok ünlü kişinin heykeli için teklifler almıştır. Yirminci yüzyıla girerken heykel dünyasının zirvesindeki birkaç kişiden biri olmayı sürdüren Thornycroft 1917 yılında Şövalye Nişanıyla onurlandırılmıştır. Önceleri heykelciliği yeni akımlarla tanıştırmasıyla ünlenen sanatçı bu özelliğinden giderek vazgeçmiş ve yeni heykelcilik akımlarına soğuk bakmaya başlamıştır.

Sergilenen heykelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bibliyografya[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Beattie, Susan. The New Sculpture. New Haven: Yale University Press, 1983 (İngilizce)
  • Friedman, Terry, The Alliance of Sculpture and Architecture. Leeds: Henry Moore Enstitüsü, 1993 (İngilizce)
  • Getsy, David. Body Doubles: Sculpture in Britain, 1877-1905. New Haven and London: Yale University Press, 2004 (İngilizce)
  • Gosse, Edmund. "Our Living Artists: Hamo Thornycroft, A.R.A." Magazine of Art 4 (1881) (İngilizce)
  • Manning, Elfrida. Marble and Bronze: The Art and Life of Hamo Thornycroft. Londra: Trefoil Books, 1982 (İngilizce)
  • Read, Benedict. Victorian Sculpture. New Haven: Yale University Press, 1982 (İngilizce)
  • White, Adam. Hamo Thornycroft and the Martyr General. Leeds: Henry Moore Enstitüsü, 1991 (İngilizce)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]