İçeriğe atla

Hallstatt kültürü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hallstatt ve La Tène kültürü'nün genel görünümü. Hallstatt kültürünün ana bölgesi (MÖ 800) koyu sarı ile, etki alanı ise açık sarı ile (MÖ 500) gösterilmiştir. La Tène kültürünün ana bölgesi koyu yeşil ile (MÖ 450), etki alanı ise açık yeşil ile (MÖ 50) gösterilmiştir. Bazı önemli Kelt kabilelerinin etki alanları ise ayrıca belirtilmiştir. Harita John Haywood tarafından Atlas of the Celtic World'de çizilmiştir(2001: 30–37).

Hallstatt kültürü MÖ 8. yüzyıl ile 6. yüzyıl arasında Orta Avrupa'da (Avrupa'nın erken Demir Çağı) etkili olmuş olan döneme verilen ad. Kendisinden önce (MÖ. 12 yüzyıl) bölgede etkili olan Urnfield kültüründen doğmuş ve kendisinden sonra Orta Avrupa'da gelişen La Tène kültürünün doğmasında etkili olmuştur.

6. yüzyılda Hallstatt kültürü, batıda Champagne-Ardenne'dan yukarı Ren ve yukarı Tuna boyunca doğuda Viyana çanağı ve Tuna ovasına kadar olan bölgede yer alıyordu. Bölgenin kuzey sınırları Main nehri, Bohemya ve küçük Karpatlar ile, güney sınırları ise İsviçre Platosu, Salzkammergut ve Aşağı Styria'ya kadar uzanır.

Kültür adını Avusturya, Salzburg'un güneydoğusundaki Salzkammergut'da göl kenarında bulunan Hallstatt köyünden almıştır. Kültür genellikle batıdaki Proto-Keltler ve Keltler ile ve doğuda ise İliryalılar ile ilişkilendirilir.