İçeriğe atla

Halk noteri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
New York Eyaleti'nden kabartmalı folyo Noter Mührü

Ortak hukukta bir halk noteri (ayrıca noter veya noterlik), genellikle mülkler, tapular, vekaletname ve yabancı ve uluslararası işlerle ilgili tartışmalı olmayan konularda halka hizmet etmek için yasa tarafından oluşturulan bir kamu görevlisidir. Bir noterin temel işlevleri, yemin ve tasdikler yapmayı, yeminli beyanlar ve yasal beyannameler almayı, belirli türden belgelerin uygulanmasına tanıklık etmeyi ve bunları tasdik etmeyi, tapu ve diğer nakilleri, protesto notlarını ve kambiyo senetlerini kabul etmeyi, yabancı taslakların tebligatını yapmayı, yargı alanına bağlı olarak bazı diğer resmi işlemleri yapmayı da kapsar.[1] Bu tür herhangi bir eylem, noter tasdiki olarak bilinir. Noter terimi yalnızca ortak hukuk noterlerini ifade eder ve medeni hukuk noterleriyle karıştırılmamalıdır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Notaries Public", Montgomery County, Alabama Probate Judge: [1], retrieved on 30 January 2018. 13 Temmuz 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ Notary Public Handbook: Principles, Practices & Cases, National Edition. First. East Coast Publishing. 2011. ISBN 978-0-9445606-9-3. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]