Halit Molla

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Halit Molla, Sakarya ili, Kaynarca ilçesi, Sıraköy doğumlu, Türk Kurtuluş Savaşı'na katılmış Kuvâ-yi Milliyeci milis komutanı.

Halit Molla I. Dünya Savaşında Irak Cephesinde savaşmış, esir düşmüştür. Mütareke sonrası Musul'da iken teskere alıp, köyüne dönmüştür. İki ay sonra Kandıra İngilizlerin işgaline uğramış, çevredeki Rum ve Ermeniler çeteleşmeye başlamıştır.

Halit Molla çevresindeki gençlerden 500-600 kişilik bir kuvvet oluşturmuştur. Kaynarca çevresinde Yunan kuvvetleriyle ve Rum ve Ermeni çetelere mücadele etmiş, başarılı olmuştur. Seyifler Köyü çatışmalarında ağabeyi Aşır Ali ile Yunan komutanı ölmüştür[1].

21 Haziran sabahı 04:00'da yapılan taarruzla Adapazarı Türk ordusu kontrolüne girdi. Şehre ilk girenler Kazım Kaptan ve Halit Molla'ydı[2]. Sabah 04:30 civarı şehre giren Halit Molla Orhan Camii'nde sabah ezanını okudu.

Halit Molla, Kurtuluş Savaşından sonra köyüne dönmüş, çiftçilik yapıp ve talebe okutmuştur. Ziyaretine gelen Sakarya valisine, sade bir mezarı olmasını, resmi cenaze töreni istemediğini, söylemiştir. 74 yaşında iken 1961 yılında Sıraköy'de vefat emiş, köy mezarlığına defnedilmiştir[3].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Çetinkaya, Ali. "Adapazarının düşman işgalinden kurtuluşu ve Halit Molla". sakaryadetayhaber.com. 7 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2019. 
  2. ^ "İşgal Yıllarında Adapazarı Kazasında Yunan Mezalimi". atam.gov.tr/dergi. 27 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2019. 
  3. ^ Tuna, Fahri. "HALİT MOLLA'NIN ANILARI". 7 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2019.