İçeriğe atla

Halit Asım

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Halit Asım, (d. 1918, Burdur - ö. 1941, İstanbul) Türk şair.

Asıl adı Halit Demirsoy’dur. Halit Asım ve Halit Asım Demirsoy isimlerinin yanı sıra Celâl Sumer, Halit Çalköy, Nazmi Sezai, Mehmet Elsazı takma isimleriyle de dergilerde göründü. Hastalığı nedeniyle Antalya Lisesi’nden ikinci sınıftayken ayrılmak durumunda kaldı. Aort kapakçığı yetmezliği nedeniyle, yirmi üç yaşındayken İstanbul’da öldü, Feriköy Mezarlığı’na gömüldü.

Antalya’da arkadaşlarıyla birlikte Çağlayan dergisini çıkardı. Şiirleri Çağlayan, Hamle, Varlık dergilerinde yayımlandı. Tek şiir kitabı Ömür ölümünden bir yıl önce yayınlanmıştır(Yılmaz Basımevi, 1940).

Ölümünün ardından uzunca bir süre unutulmuştur. Arif Damar'ın anımsatması ve Kemal Durmaz'ın "Halit Asım: Vehmin Şiiri" başlıklı yazısı ile yeniden anımsanmış, sonrasında Ömür 'ün ikinci basımı şair Seyhan Erözçelik tarafından yayına hazırlanmıştır (Korsan Yayın, 1992). "Ömür 'ün üçüncü basımı şair Kenan Yücel tarafından yayına hazırlanmıştır (Ve Yayınevi, 2015). Yücel Kayıran, "bu baskıda, sadece Ömür değil, denilebilir ki, Halit Asım’ın ‘terekesi’ ve ‘tarihi’ de yer alıyor" diye yazmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]