Halilbağı, Beylikova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Halilbağı
—  Köy  —
Eskişehir
Eskişehir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Eskişehir
İlçe Beylikova
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 390
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0222
İl plaka kodu
Posta kodu 26750
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Halilbağı, Eskişehir ilinin Beylikova ilçesine bağlı bir köydür.

Halil dedenin üzüm bağlarından ismini almaktadır. Arap aşı ve Gözlemesi ile ünlüdür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Halilbağı Köyü,Türklerin Anadoluya yerleşmesi öncesi, Hristiyan- Latin kökenli bir topluluğun yaşadığı bulgularını taşır.Köyün Hesar(Hisar)adıyla anılan tepenin zirvesinde,hisar kalıntıları mevcuttur.Ayrıca Hisar Tepesi eteklerinde 1965'li Yıllarda define arama amaçlı yapılan kazılarda çok sayıda işlenmiş taş ve sütunlar bulunmuştur.Daha sonra kaybolan bu taşların yazık ki mezarlık duvarı inşaatında kullanıldığı sanılmaktadır.Bu bölgeye yakın Aşağıpınar adı verilen çeşme üzerinde halen latince kitabeler mevcuttur.Gene 1965'li Yıllarda minare inşaatı amaçlı yapılan kazıda da lahit bulunmuştur.Aynı yıllarda köyün orta yerinde bir yağmur sonrası çökmeyle içinde kesici aletler bulunan tünel benzeri bir yapı orta çıkmıştır Adeta Neresine bir kazma vursanız tarihi bulgular elde edebileceğiniz köy araştırmaya,arkeolojik kazılar yapılmaya ihtiyaç hissettirmektedir.Bu konumu ile de İlçenin tek tarihi özellikler barındıran köyü olduğu görülmektedir.

Köy,1920'li Yıllarda Yunan askeri tarafında,yakılıp tahrip edilir.Ahalinin baskını önceden haber alıp çoğunun dağlara çekilmesi büyük bir katliamı önler.

Etnisite[değiştir | kaynağı değiştir]

Muhtemelen 1880'lı Yıllarda Eskişehir'in Tokat Köyünden bir gurubun yerleştiği bilinmektedir. Bunun dışında Köyde ilginç ve renkli sayılabilecek bir etnisite mevcuttur.Yörük'ler,Kürt'ler,Arap'lar,Gürcü'ler,Acem'ler,Muhacir'ler(Macırlar),Çıtak'lar.Köylünün birbirini bu ünvanlarla çağırması-eğer hepsi doğru ise-burası yüzyıllardır kardeşce yaşayan, kaynaşmış "Minyatür bir Türkiye" yi andırır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir iline 73 km, Beylikova ilçesine 12 km uzaklıktadır.Dedebayır tepesi olarak adlandılan bir bölgenin eteklerinde konuşlanmıştır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Köyün Yetiştirdiği Şahsiyetler[değiştir | kaynağı değiştir]

İbrahim Ethem Çil,Selvili Köy Romanı ve Çağlayan Gönül Şiir kitabı ile İlk sesini duyuranlardandır. Daha sonraları Rasim Köroğlu,Yunus'ca bir şiir anlayışıyle,çeşitli yarışmalarda döneminin Cumhurbaşkanı'nın elinden ödüller aldı.TRT'nin açtığı bir yarışmada,Erdal Köroğlu "Kuşların Kanadı Var" isimli oyunuyla sesini duyurdu.Halilbağı daha pek çok bilim adamı ve bürokratı da yetiştirmiştir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 276
2007
2000 390
1997 319

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak şu an kullanılmamaktadır. İlköğretim öğrencileri taşımalı eğitim ile Beylikova'da eğitim almaktadır.Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 2001 yılında köy hizmetleri tarafından sulama amaçlı yapılan bir su göleti vardır. Su göleti yapılırken, Okçu köyü ile Halilbağı köyü sınırında çıkan Sakarı suyunun kış aylarında bu göleti beslemesi düşünülerek projelendirilmiştir. Gölet aktif olarak sulama için kullanılmaktadır.

Köyün Yaklaşık 3 Km uzağında,Kaymaz Yolu üzerinde, allerjik reaksiyonlara ve çeşitli deri hastalıklarına şifa olan "Kızık Suyu" yer alır. "Kızık Suyu"na yakın bir mevkiide "Fındıklağa" adı verilen,yaşlı fındık ağaçlarının bulunduğu bir alan mevcuttu.Yabani olarak yetişen ağaçlarından her yıl fındık toplanırdı.Ayrıca kaliteli cevizin de yetiştiği bilinen köy'de,tarımsal potansiyelin çok fazla olduğunun anlaşılması 1980'li yılların sonunda başlar.Bu tarihlerden itibaren köy,ciddi anlamda meyveciliği ve karpuzu ile ünlenir. Köyün kaliteli "Sedir" yetiştirilmesine de yatkın olduğu,mezarlık çevresine, sedir fidanlarının dikilmesiyle anlaşılır.

Köyün İsmi Nereden Gelmiştir.[değiştir | kaynağı değiştir]

Halilbağı köyü, eskiden üzüm bağları ile meşhurmuş. Köyde ismini, bağcılık yapan Halil isimli şahıstan almıştır.

Bağcılık,zaman içerinde maalesef körelmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]