Halensee

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Berlin-Halensee
Charlottenburg-Wilmersdorf
Berlin
Almanya'da konumu İlçe içinde bulunduğu sınırlar
Koordinatlar 52° 29′ 41″ N, 13° 17′ 8″ E
Yüzölçümü 1,27 km²
Nüfus
- Yoğunluk
13.966 (30 Haziran 2009)
10.997 kişi/km²
Semt'in ait olduğu ilçe Charlottenburg-Wilmersdorf

Berlin-Halensee Charlottenburg-Wilmersdorf'un en küçük ve Berlin'in ikinci en küçük semti. Semt özellikle villa ve müstakil evlerin yapılımıyla 19. yüzyıllda o zamanki Berlin'e komşu olan Deutsch-Wilmersdorf'da oluştu. 1914'te semt'in inşaatı büyük oranla bittirildi.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Halensee Teltow yayla'sında ve Berlin'in güney-batısında bulunuyor. Semt'in adı'nın kaynağı Halensee gölünden geliyor. Semt'in beş tane komşu semti bulunuyor. Semt batı güneyinde Charlottenburg semtine, güney doğusunda Wilmersdorf semtine, güneyinde Schmargendorf semtine ve batısında Grunewald ve Westend semtine komşu oluyor .

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1880 yılında yörede bulunan Halensee gölünün adını alan Halensee semti, o zamanki Grunewald'ın kolonisi bir villa ve müstakil evlerin semti olarak 19. yüzyılda kuruldu. Halensee semti kısa bir sürede çok sevilen bir yer oldu ve birçok insanın tercih noktası oldu. Emekli askerler, memurlar, edebiyatçılar ve emekli insanların özellikle taşındıkları bir nokta oldu.

Rudi Dutschke anıtı

1920 senelerinde komşu Charlottenburg'daki gibi birçok Rus göçmen Halensee'ye taşında. Vladimir Nabokov da Halensee'de ikamet eden insanlardan biriydi.

Markgraf-Albrecht-Sokağı Numara 11/12'de 1923'te yapılan „Friedenstempel“ Halensee Sinagogu bulunuyordu. Kristal Gece'de Naziler bu sinagogu yaktılar ve 1959'da sinagog yıkılıp yerine oturmak için daireler yapıldı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında semt savaştan dolayı büyük hasar gördü ve savaş bittikten sonra yeniden daireler ile inşa edildi. Bu inşaat sonucu semtin görünüşünü değişti.

11 Nisan 1968'de Rudi Dutschke'ye Halensee'de bir suikast oldu ve olay yerinde hayatını kaybetti. Rudi Dutschke adına bir anıt Halensee'de bulunuyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]