Haimon

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sofokles'in Antigone oyununa göre, Haemon veya Haimon ( Eski Yunanca : Αἵμων, Haimon "kanlı"; gen:. Αἵμωνος) Kreon ve Eurydice'in oğluydu ve Menoeceus ( Megareus ), Lycomedes, Megara, Pyrrha ve Henioche'nin kardeşiydi

Antigone Oyunu[değiştir | kaynağı değiştir]

Polyniekes, Thebai'ye Karşı Yediler savaşında destekçileriyle Thebes'e saldırdı. Her iki kardeş - Polyniekes ve Eteokles- savaşta öldü. Oidipus'un kayınbiraderi ve oğullarının amcası olan Kreon tahta geçti ve Polyneikes'in hiçbir şekilde gömülmemesine veya onun için yas tutulmamasına karar verdi.

Antigone, kardeşi Polyneikes'in cesedini kral Kreon'a karşı gelerek gömmeye kalkıştıve yakalandı. Antigone, Kreon'un oğlu Haimon ile nişanlıydı. Kreon, Antigone kendisine karşı gelince, Haimon'la nişanlanmasına rağmen, bir günlük yiyecekle birlikte bir mağaraya atılmasına ve diri diri gömülmesine karar verdi.

Tanrılar, kör kahin Tiresias aracılığıyla, Kreon'u bu kararından vazgeçirdi. Ancak Antigone hapsedildiği mağarada kendini çoktan astı. Kreon, kızın mezara geldiğinde, oğlu Haimon babasını tehdit etti ve öldürmeye çalıştı ama sonunda kendi canına kıydı. Kreon'un karısı Eurydice, Haimon'un ölümünden haberdar oldu ve keder içinde kendi canına kıydı.

İntihar[değiştir | kaynağı değiştir]

Haimon, Antigone ile nişanlıdır. Her zaman takip ettiği babası ve sevgilisi Antigone arasında bir seçim yapmak zorundadır. Antigone'yi seçer ama güçlü aile ve aşk bağları nedeniyle ikisinden de ayrılamaz. Çaresiz durumu nedeniyle intihar eder ve bu da annesini intihara sürükler. Bu eylemler, oyunun sonunda Kreon'un delirmesine neden olur.

Haimon'un Antigone'ye ilk girişi, Kreon'un Antigone'yi ölüme mahkum ettiğini duyduktan hemen sonradır. Antigone'nin hayatı için kendi savunmasında ustaca çalışırken, Thebai halkının bu kızın vahşice öldürülmesinden rahatsız olacağını söyler. Kreon buna çok kızar ve genç birine devlet idaresine dair danışmayacağını belirtir. Konuşma hızla ikisi arasında bir kavgaya dönüşür ve sonunda Haimon kendi canını alacağını söyler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]