Hag Countess

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Zindanlar ve Ejderhalar (Dungeons & Dragons) rol yapma oyununda Malagard olarak da bilinen Hag Countess, Baator 'un dokuz cehenneminin altıncı katmanı olan Malbolge 'un önceki hükümdarıdır. Fiendish Codex II 'de ismi Malagarde olarak, Defenders of the Faith 'de ise Lamagard olarak bilinir.

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Hag Countess korkunç bir gece büyücüsüydü. Çürümüş renkteki derisi, sivilce ve sürekli kokuşmuş kan akan varisli damarlarla kaplıdır. İğrenç, kuru ve etsiz yüzü, neredeyse dişsiz, leş kokan ağzı vardır. Aynı zamanda iki büyük siyah tüylü kanatları da vardır. İhtiyar ve zayıf formuna rağmen Hag Countess aslında çok güçlüdür.

Zindanlar ve Ejderhalar oyunundaki geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cehennemde Yükseliş[değiştir | kaynağı değiştir]

Hag Countess Cehennemin Dükleri arasında istisnadır. Şeytan değildir ancak, Zindanlar ve Ejderhalar evreninin yaradılış teorisindeki tarafsız kötülük düzlemi olan Hades 'den olan Hag Countess, olağandışı biçimde güçlü bir gece büyücüsüdür. Bu nedenle orijinal sırası cehennemde diğer şeytanların bulunduğu yerlerden farklıdır.

Daha sonra Malagard; o sırada Malbolge 'u yöneten, Baalzebul 'un önceki vekili olan Moloch 'un metresi oldu. Onun esas eşi değildi (bu unvanı Lilith taşıyordu) ancak, son derece olumlu bir şekilde onu kişisel akıl hocası ve sevgilisi olarak kabullendi.

Yer belirleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Cehennemde yer belirleme binlerce yıl önce gerçekleşti. Bu, diğer dokuz cehennemin hükümdarlarının Asmodeus 'a karşı başlattığı isyandı. Hag Countess, sevgilisi Moloch 'u Baalzebul 'un birliğine girmesi için, cehennemin yeni kralı olabileceğini söyleyerek cesaretlendirdi. Ondan habersiz Malagard, savaşın doruk noktasında Moloch'un ordularının ona ihanet etmesi için Geryon 'la iletişim halindeydi. Malagard; savaş muharebesinde meydan okuyan bütün bozgunculara karşı taviz vermemesi için Moloch'a tavsiyeler vererek ona tekrar ihanet etti. Bu yüzden Moloch sürgüne gönderilerek cezalandırıldı ve Malagard onun tahtına geçti. Derhal görevlendirilen Hag; anislerin, gece büyücülerinin, yeşil büyücülerin ve diğer tarafsız kötülük yaratıklarının Dokuz Cehenneme girmesine izin verdi. Bu durum diğer arch-lordları fazlaca kızdırdı.

Hükümdarlıktan binlerce yıl sonra Asmodeus'un kızı Glasya tarafından tahttan indirildi. Fiendish Codex II 'den itibaren tam olarak meydana geliş süreci belirsiz, (ancak Geryon'un katledilen ruhu tarafından yetkilendirilmiş görünüyor) Hag Countess'in bedeni çok şişmiş ve Malboulge'un bütün katmanlarının doğasını kökünden değiştirmek için kesilip açılmıştı. Bundan dolayı Baator'un altıncı düzlemi aslında Hag Countess'in iç organları ve kemiklerinden başka bir şey değildir. Countess teknik olarak ölü olmasına rağmen yaşam ruhu hala Malboulge'da kalmıştır ve gece büyücüleri, paeliryon şeytanları, kalabon şeytanları ve cehennem bitleri onun değişen bedenindeki devasa tümörlerde durmadan yumurtlamaktadır.

Bu yüzden Asmodeus onu söz konusu olan Malboulge'da kontrol altında tutulacağı bir yere yerleştirdi çünkü kızıyla olan atışmalarına bir son vermek istiyordu ve sonunda onu hak ettiği yere bahşetti: Arch-Duchess olarak. Bunun sonucunda, nihayet anlaşma sağlayabildiler. Hag Countess mükemmel bir tuzaktı, diğer arch-lordlar ona ve onun kuşkulu yükselişine odaklandıkları sırada Asmodeus ve Glasya barış görüşmeleri yapıyorlardı. İlk önce ikisi de bir anlaşmaya vardılar, Malagard artık onlardan faydalanamayacaktı ve onu çabucak ortadan kaldırdılar.

Köleler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tahttan indirilmeden önce, aşağıdaki yaratıklar Hag Countess 'e hizmet ettiler; bazıları Moloch'un eski hizmetkârlarıydı.

  • Axacrisus; bir paelriyon şeytanıdır ve onun başyardımcısıdır. Glasya'nın Malboulge'a sahip çıkmasını öfkeli bir şekilde sorguladığı için, Glasya onu kendi bağırsaklarını çıkarmasını emrederek cezalandırdı, daha sonra habis ruhlar heyetine onun iç organlarıyla sonsuza dek ziyafet çekmelerini emrederek işkence etti.
  • Beleth; habis ruhların prensi.
  • Bloodcurdle; hanımının atlarına hizmet eden güçlü bir karabasan ve kişisel sırdaşı. Keza Glasya’nın emriyle asit havuzuna atılarak işkence edildi.
  • Maksimum güçteki gece büyücülerinin cadılar meclisi.

Kitapta yazılmayanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Green Ronin tarafından yayınlanan üçüncü taraf maddeye göre, Hag Countess ve Lilith asırlar içinde ismini değiştiren tek ve aynı eşsiz yaratıktır.

Robert J. Schwalb tarafından yayınlanan Şeytani Savaşçıların El Kitabı ’nda (The Unholy Warrior's Handbook) “Lilith” aynı zamanda Hag olarak bilinir. Hizmetkârları, Lel, Marquise of the Night, yüksek rütbeli bir subay ve birkaç general olarak listelenmiştir.

Aaron Loeb tarafından yayınlanan Dürüstlükler Kitabı ’nda (The Book of the Righteous) Hag’ın bu uyarlaması için hayali bir kişi olduğu öngörülüyor. Bu uyarlamada zamanın başlangıcında ateşten doğmuş yaratıklardan olan iblislerden biri tarafından yaratılmıştı. Metinde ona “canavarların anası” olarak hitap edilir ve rahminden çıkan devler, troller ve goblinleri de içeren sayısız korkunç ırklar belirtilir.

Eleştirel tepki[değiştir | kaynağı değiştir]

“Wyrdmaster” Değersiz Bilinmezlikler Kitabı ‘nın (Book of Vile Darkness) karakterlerin oyun istatistiklerini de içeren eleştiri yazısında, Hag Countess’in güç seviyesini eleştirmiştir. 3rdedition.org’dan “Madpoet” bu bölümün en gereksiz bölüm olduğunu söylemiştir. Empyrean d20‘nin ayarının kurucusu olan Ricardo Lopez şöyle açıklamıştır, “Hag Countess benim favori Arch-Lord’umdu, ancak ne yazık ki böylesine saygın NPC’den beklenmeyecek şekilde karakterin güç düzenlemesi ve arka planı karakterin biyografisine göre hatalıdır. “