HVD

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Logosu

Holographic Versatile Disc (HVD, holografik çok amaçlı teker) hâlen araştırma aşamasında olan 3.9 terabayta kadar bilgi saklayabilecek kapasitede bir optik disk teknolojisidir.

Ortak çizgisel holografi (collinear holografy) adı verilen, biri kırmızı biri mavi-yeşil iki lazerin tek bir ışın olarak birleştirilmesi tekniği ile çalışır. Mavi-yeşil lazer diskin üzerindeki holografik tabakaya lazer girişim paterni olarak kaydedilmiş veriyi okumakta kullanılırken, kırmızı lazer de referans ışın olarak kullanılır ve CD-türü alüminyum alt tabakadaki konum bilgisini okumakta kullanılır. Konum bilgisi mevcut harddisklerdeki kafa (head), iz (track) ve bölge (sector) bilgisine benzetilebilir. CD ve DVD lerde bu bilgi verilerin arasına sıkıştırılmıştır.

Holographic Versatile Disc'in yapisi
1. Yesil yazma/okuma lazeri (532 nm)
2. Kırmızı konumlandırma ve adresleme lazeri (650 nm)
3. Hologram (veri)
4. Polikarbon katman
5. Fotopolimer katman (veri tabakasi)
6. Mesage katmanları
7. İnce film filtresi katmanı (yeşili yansıtır)
8. Aluminyum yansıtıcı katmanı (kırmızıyı yansıtır)
9. Saydam baz
P. PIT

Holografik veri tabakası ile konum bilgisi tabakası arasına yerleştirilmiş ince film filtresi (dicroic mirror) mavi-yeşil lazeri geri yansıtırken kırmızı lazerin geçmesine izin verir. Bu durum halihazırdaki CD ve DVD sürücü teknolojileri ile tamamen uyumsuz yapar.

HVD diskler 3.9 terabayta kadar veri saklayabilir. Bu aşağı yukarı 5,500 CD-ROM veya 830 DVD veya 160 Blu-ray diskinin kapasitesine eşittir. HVD aynı zamanda 1 gigabit/s yani 120 MB/s veri transfer hızına sahiptir.

Bu teknolojinin şu anki fiyatı oldukça yüksektir (15000$), bu yüzden sadece fazla veri saklama ihtiyacı olan büyük şirketlere yöneliktir. Ancak teknolojinin yaygınlaşması ile aynı CDROM'larda olduğu gibi son kullanıcılara ulaşması beklenmektedir.

HVD İttifakı[değiştir | kaynağı değiştir]

HVD İttifakı (HVD Alliance), HVD teknolojisinde aktif olan bir grup şirketin, HVD tasarım ve üretimi ile ilgili tüm teknik konuların tartışılması amacı ile kurduğu bir koalisyondur. 2006 yılı Şubat ayı itibarı ile HVD İttifakı şu şirketlerden oluşur: