HABAŞ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstri A.Ş.
Tür A.Ş.
Kuruluş 1956
Kurucu Hamdi Başaran
Genel merkezi ,
Web sitesi www.habas.com.tr

HABAŞ, tibbi ve endüstriyel gaz, elektrik, çelik, tüp, ağır makine, üreticisi, LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) ve CNG (sıkıştırılmış doğal gaz), LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) dağıtıcısı, deniz taşımacılığı ve liman hizmeti veren bir kuruluştur.

LPG dağıtımında önde gelen firmalardandır. Dolum ve depolama tesisleri, deniz terminalleri, LPG gemisine sahiptir.

Yılda 3 milyon ton çelik üretmekte, beş kıtaya ihracat yapmaktadır. Demir-çelik tesisi İzmir Aliağa'da bulunur. Elektrik üretiminde doğalgaz (240 MW) ve fuel-oil ile çalışan (36 MW) olmak üzere toplam 300 Mwh kurulu güce sahiptir[1].

Grubun kurucusu[2], 1956 yılında İstanbul Topkapı'da sıvı oksijen fabrikası kuran Hamdi Başaran'dır. 1967 yılında sıvı azot, oksijen ve argon üretimine başladı. 1997 yılında özelleştirilen Anadolubank satın alınmış, üç olan şube sayısı artırılarak 88 adete çıkarılmıştır.

Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş., grubun ana şirketidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İzmir Elektrik Santralleri". enerjiatlasi.com. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2015. 
  2. ^ "KURUCU HAMDİ BAŞARAN". habas.com.tr. 21 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2015.