H. L. Hunt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Haroldson Lafayette Hunt Jr. (d. 17 Şubat 1889 – ö. 29 Kasım 1974), ABD'li petrol kralı.

Ramsey yakınlarındaki, Carson köyünde doğdu. Sekiz kardeşin en küçüğü olarak dünyaya geldi. Başarılı bir çiftci olan babasının adı kondu. Aile içinde bir eğitim gördü. Daha sonraları kumarbaz olarak tanındı. 1957'de petrol işine girerek ABD'nin en zengin sekizinci zengini oldu.

İki kez evlendi. Toplamda on dört çocuğu oldu. İlk karısının adı Lyda Bunker'dır(ö.1955). Bu karısından altı çocuğu bulunmaktadır. Bu karısından olan ve en fazla tanınan çocukları Bunker, Lamar ve Herbert'dir. 1925'te Frania Tye ile bir ilişkide bulundu (evlenip evlenmediği bilinmiyor). Frania Tye ile dört çocukları oldu [kaynak belirtilmeli]. 1942'de Frania Tye'den ayrıldı. Daha sonraki hanımında dört çocuğu daha olmuştur. Bu hanımı petrol şirketinin sekreteri olan Ruth Ray'dır.

Bazı komplo kuramcıları; Hunt'un, Başkan John F. Kennedy'ın ölümüne karıştırıldığına inanır. Suikasttan önceki gün Jim Brading, Dallas'ta ofisinde Hunt'ı ziyaret ettimiştir. Bradinag, yakında inşa adilen Dealey plazasında olan Dal-Tex'de tutuklandı. Suikastte şüpheli olarak tutuklandıktan sonra geri bırakıldı.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca Bakın[değiştir | kaynağı değiştir]

Teksas petrol üretim patlaması