Hücre yetkinliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hücre yetkinliği, bir hücrenin başka bir hücre tipine dönüşebilme yeteneğidir.[1][2] Bir hücre, ne kadar çeşitli hücre tiplerine dönüşebiliyorsa, yetkinliği (ya da diğer bir ifadeyle potensi), o derece yüksektir. Yetkinlik, bir hücrenin gen aktivasyonu potansiyeli olarak da ifade edilebilir. Yetkinlik, azdan çoğa, unipotens, oligopotens, multipotens, pluripotens ve en fazla dönüşüm kapasitesine sahip hücreleri tanımlayan totipotens olarak adlandırılan bir yelpazede tanımlanır. Latince'den alınan bir terim olan "potens", "güce sahip olmak" anlamına gelmektedir.

Pluripotent, embriyonik kök hücrelerin kaynağı bir blastosistin iç kütle hücreleridir. Bu kök hücreler  plasenta hariç olmak üzere  vücut içinde herhangi bir dokuya dönüşebilirler. Sadece morula evresindeki embriyonal hücreler totipotenttirler ve  plasenta dahil tüm dokulara dönüşebilirler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hans R. Schöler (2007). "The Potential of Stem Cells: An Inventory". Nikolaus Knoepffler; Dagmar Schipanski; Stefan Lorenz Sorgner (Edl.). Human biotechnology as Social Challenge. Ashgate Publishing, Ltd. s. 28. ISBN 978-0-7546-5755-2. 
  2. ^ "Stem Cell School: Glossary". 30 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi.