Gustavo Adolfo Bécquer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gustavo Adolfo Bécquer
Gustavo Adolfo Bécquer
Doğum17 Şubat 1836
Sevilla
Ölüm22 Aralık 1870
Madrid
Takma adGustavo Adolfo Dominguez Bastida
MeslekYazar
İkametİspanya
Milliyetİspanyol
Vatandaşlıkİspanya
Dönem1800'ler
TürŞiir, Kısa öykü
Edebî akımPost modern
Etkiledikleri

İmza

Gustavo Adolfo Bécquer, (Gustavo Adolfo Dominguez Bastida olarak da tanınır) (d. 17 Şubat 1836 Sevilla - ö. 22 Aralık 1870 Madrid) İspanyol post-romantik, şiir ve kısa öyküler yazarıdır.

Bécquer, İspanyol edebiyatının önemli yazarlarından birisi olarak kabul edilir. Kız kardeşi Valeriano Becquer, yaşadığı yıllarda Becquer'in resmini yapmıştır. Yazar post-romantizm hareketi ile ilişkili olarak yazdığı yazılar ile İspanya'da üne kavuşmuştur. Hayatı boyunca çevresince tanınıyor ve biliniyordu. Ancak eserlerinin çoğunluğu yayınlanmamış olduğundan ve ölümünden sonra yayımlandığından dolayı daha fazla tanındı.

Yazarın çalışmalarında, modern ile geleneksel şiir ve temaları yaklaştırmasından dolayı, İspanyol Lirizminin kurucusu olarak kabul edilir. En çok tanınan eserlerinden olan Rhymes and the Legends (tr:Tekerlemeler ve Efsaneler), genellikle Rimas y Leyendas adıyla yayımlandı. Kitapta yazılı şiir ve masallar yüksek okul öğrencilerinin eğitim ve öğretiminde, tüm İspanyolca konuşan ülkelerde ders olarak verilmektedir.

Eserleri[1][değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ *cervantesvirtual.com. "Başlıca eserleri". 5 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2012.  (İspanyolca) (12 Şubat 2012).